10 горячих вопросов о финотчетности-2017 (+ БОНУС)
29.01.2018 | 14:30

Нарешті ви тримаєте в руках не «суху» інструкцію по складанню фінзвітності, а практичний путівник по найбільш «гарячим» питанням, які задають наші передплатники. Мовимо про перший спецвипуск 2018 р. від газети «Все про бухгалтерський облік»№ 5 «Фінансова звітність», який розповість про складання фінзвітності з практичної точки зору.

VOBU UKR 5 2018 page 01
Тим, у кого вже лежить на столі № 5 газети «Все про бухгалтерський облік» за 2018 рік, але він ще не встиг ознайомитись з його змістом пропонуємо коротенький екскурс у світ фінзвітності-2017.


1. У які строки подавати річну фінзвітність

Річну фінзвітність треба подати органам статистики не пізніше 28 лютого 2018 року.

Платники податку на прибуток повинні направити фінзвітніть як обов’язковий додаток до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженої наказом Мінфіну України від 20.10.15 р. № 897, органам ДФС у такі строки:

  • до 9 лютого (включно) ті, хто звітує щоквартально (щоправда цьогоріч такий термін звітування подовжили до 1 березня);
  • до 1 березня (включно) ті, хто надає податково-прибуткову звітність за результатами року.
VOBU UKR 5 2018 page 01 Детальніше про строки подачі фінзвітності читайте в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 5 за 2018 рік на стор. 4.
2.Кому доведеться оприлюднити фінзвітність за 2017 р.

Річну фінзвітність за 2017 рік повинні оприлюднювати:

  • фінансові компанії, які публікують фінзвітність разом з аудиторським висновком (ПАТ, підприємства – емітенти іпотечних облігацій, іпотечних сертифікатів тощо, професійні учасники фондового ринку, банки, страховики, інші фінансові установи);
  • державні підприємства та компанії, частка яких належить державі;
  • Національний орган України з акредитації;
  • електроенергетичні підприємства хоч і не зобов’язані публікувати свою фінзвітність – повинні забезпечити її доступність для ознайомлення громадськості за місцезнаходженням виконавчого органу підприємства.

Такі правила закріплені у ст. 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України» від 16.07.99 р. № 996-XIV (далі – Закон про бухоблік).

VOBU UKR 5 2018 page 01 Про те чому в цьому році ще не застосовують оновлені норми Закону про бухоблік щодо оприлюднення фінзвітності читайте в спецвипуску (№ 5 за 2018 рік) на стор. 5.
3. Чи переподавати фінзвітність якщовиявили помилки

До 01.01.18 р. Закон про бухоблік взагалі не передбачав можливості подачі уточнюючої фінзвітності. Утім, якщо підприємство виявило помилки у фінзвітності, яку в минулих роках подали органам ДФС у якості додатку до податково-прибуткової декларації, фіскали вимагали подати уточнюючу декларацію з виправленим додатком. Це стосується як ситуації коли помилка потрапила і до самої деки, так і коли помилково була складена лише фінзвітність.

VOBU UKR 5 2018 page 01 Із 01.01.18 р. картина дещо змінилась. Роз’яснення щодо ситуації зі «статзвітністю» читайте у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 5 за 2018 рік на стор. 8.
4. Чи коригувати річну фінзвітність за 2017 р. на вплив інфляції

Ні, не потрібно. Норми П(С)БО 22 «Вплив інфляції» розповсюджуються лише на юросіб, які зобов’язані публікувати фінзвітність. Залізних аргументів щодо коригування фінзвітності за 2017 рік на вплив інфляції немає. Оскільки кумулятивний приріст інфляції менше 100 %, а порядок аналізу оціночних критеріїв не прописаний, рішення щодо некоригування фінзвітності на вплив інфляції залежить від професійних суджень бухгалтера.

VOBU UKR 5 2018 page 01 Аргументація щодо незастосування норм П(С)БО 22 для фінзвітності-2017 наведена у спецвипуску «Фінансова звітність» (№ 5 за 2018 рік) на стор. 10.
5. Чи зобов’язано ОСББ виставляти фінзвітність на огляд мешканцям

Так, такий обов’язок дійсно існує. ОСББ, як і будь-яка інша юрособа, зобов’язано надавати фінзвітність, зокрема, трудовим колективам за їх вимогою, власникам (засновникам) згідно з установчими документами (ч. 1 ст. 14 Закону про бухоблік). Позаяк фактичними засновниками ОСББ є його мешканці, вони мають право вимагати фінзвітність для власного ознайомлення.

VOBU UKR 5 2018 page 01 Про варіанти надання фінзвітності мешканцям читайте у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 5 за 2018 рік на стор. 7.
6. Як отримана поворотна фіндопомога вплине на показники фінзвітності

Поворотну фіндопомогу (далі – ПФД) необхідно відображати в фінзвітності як кредиторську заборгованість на рахунках довгострокових чи короткострокових зобов’язань. Тобто, ПФД, яку треба повернути впродовж року слід відобразити в рядку 1690 «Інші поточні зобов’язання» Балансу (Звіту про фінансовий стан).

VOBU UKR 5 2018 page 01 Коли і як ПФД потрапить у Звіті про фінансові результати (Звіті про сукупний дохід) читайте у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 5 за 2018 рік на стор. 19.
7. Як відобразити в фінзвітності нараховані й виплачені дивіденди

У Звіті про рух грошових коштів суму виплачених дивідендів засновникам записують у рядок 3355 «Витрачання на сплату дивідендів». Звіт про власний капітал дасть притулок нарахованим дивідендам в рядку 4200 «Виплати власникам (дивіденди)». При цьому таку суму слід відобразити в формі № 4 в дужках.

VOBU UKR 5 2018 page 01 А от як саме вплинуть суми нарахованих та виплачених дивідендів на показники форм № 1 та № 2 читайте у спецвипуску № 5 за 2018 рік на стор. 43.
8. Хто зобов’язаний подавати Примітки до фінзвітності

Повну фінзвітність у складі Балансу, Звіту про фінрезультати, Звіту про рух грошових коштів, Звіту про власний капітал та Приміток подають всі підприємства, окрім бюджетних установ, представників іноземних госпсуб’єктів та суб’єктів малого підприємництва (ч. 2 ст. 11 Закону про бухоблік).

VOBU UKR 5 2018 page 01 Про те чи повинні подавати Примітки до фінзвітності підприємства, що ведуть облік за міжнародними стандартами читайте у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 5 за 2018 рік на стор. 47.
9. Чи відображати у фінзвітності несуттєві операції

Загальне правило говорить: якщо госпоперації не впливають на прийняття рішень користувачами (інформація є несуттєвою), то під час складання фінзвітності, їх можна не враховувати. Водночас така інформація може бути розкрита у Примітках до фінзвітності. Однак будьте уважними, адже для такого користувача фінзвітності як ДФСУ важливі усі операції, зафіксовані в бухобліку які можуть вплинути на суму податку на прибуток.

VOBU UKR 5 2018 page 01 Коли і як несуттєві операції можна «упустити» при складані фінзвітності розказано у спецвипуску «Фінансова звітність» (№ 5 за 2018 рік) на стор. 50.
10. Яка відповідальність чекає на підприємство у разі неподачі фінзвітності

Ненадання фінзвітності органам ДФС як додатку до податково-прибуткової декларації призведе до невизнання останньої податковою декларацією. І як наслідок, фіскали оштрафують прибутківця на 170 грн за кожне неподання чи за невчасне подання декларації в повному обсязі.

VOBU UKR 5 2018 page 01 Про відповідальність щодо ненадання фінзвітності іншим користувачам читайте у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 5 за 2018 рік на стор. 57.

anons19 Бонус

alt:Ваш браузер не поддерживает онлайн просмотр PDF документа. Нажмите ссылку чтобы скачать его на компьютер

Служба новин газети «Все про бухгалтерський облік»

Чтобы оставить комментарий, необходимо зарегистрироваться

Комментарии

  • Комментарии не найдены

О газете

Год основания 1993
периодичность выхода 120 номеров на год

Подписаться на газету

Купить