Заем от учредителя: существуют ли ограничения
«Позикодавець» — юрособа, «Позичальник» — засновник, він же директор. Цікавить запитання, чи можна укласти такий договір, скажімо, на 3 млн грн строком на 25 років і з можливістю погашення за рахунок частини заробітної плати? Чи треба завіряти в нотаріуса?

Відповідь: Відповідно до ч. 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти в такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, які було передано йому позикодавцем) у строк та в порядку, які встановлено договором.

Законодавство не зобов’язує нотаріально посвідчувати такі договори. Адже договір позики (незалежно від суми) укладають у письмовій формі, якщо позикодавцем є юрособа (ч. 1 ст. 1047 ЦКУ).

На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути надано розписку позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.

Таким чином, законодавство не обмежує сторони договору позики ні щодо визначення строку його дії, ні щодо суми позики. Тобто сторони можуть визначити їх на власний розсуд.

Водночас радимо перевірити статутні документи юрособи стосовно наявності в них обмежень виконавчого органу щодо вчинення правочинів на певну суму. До речі, такі відомості повинні фігурувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

 

Окрім цього, нагадаємо про те, що представник не може вчиняти правочину від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником якої він одночасно є, за винятком комерційного представництва, а також щодо інших осіб, установлених законом (ч. 3 ст. 238 ЦКУ). Тож або директор, або засновник повинні видати довіреність іншій особі, якій доручити укладення договору позики (тобто в цьому договорі не повинні фігурувати підписи однієї особи як позичальника та представника позикодавця).

Чтобы оставить комментарий, необходимо зарегистрироваться

Комментарии

  • Комментарии не найдены
response events!

О газете

Год основания 1993
периодичность выхода 120 номеров на год

Подписаться на газету

Купить