Амортизація не потрапила до витрат: чи потрібно коригувати фінрезультат
Наше підприємство (платник податку на прибуток в повнокоригувальному режимі) проводить капітальний ремонт виробничого цеху. У зв’язку з чим усі витрати (у т.ч. і амортизацію основних засобів, що задіяні в ремонті) ми капіталізуємо як поліпшення та збираємо на 15 рахунку.
Чи потрібно нам коригувати фінрезультат?

Питання з редакційної пошти

ВІДПОВІДЬ: Нарахована амортизація, яка ще не встигла потрапити у витрати, ніяким чином не впливатиме на бухфінрезультат. Але судячи з роз’яснень митарів, «амортизаційні» різниці на неї все одно проводити доведеться. Пояснимо чому.

Оскільки в розглянутій ситуації ремонт цеху ще не закінчено, то і витрати на його проведення ще не встигли збільшити його первісну вартість. Тому цілком логічне питання: а чи потрібно на суму нарахованої в бухобліку амортизації, яка ще не потрапила у витрати (Дт 15 Кт 13 «Знос (амортизація) необоротних активів»), збільшувати фінрезультат до оподаткування згідно з п. 138.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та відображати її в додатку РІ до Декларації № 897?

Прямої відповіді на це питання ПКУ не містить, але фіскали спробували його врегулювати за допомогою консультацій. Так, у своєму листі від 18.07.16 р. № 15391/6/99-99-15-02-02-15 вони зазначили: фінрезультат до оподаткування збільшують на суму нарахованої амортизації основних засобів відповідно до правил бухобліку та зменшують на суму розрахованої амортизації основних засобів згідно з п. 138.3 ПКУ незалежно від того, чи включена така амортизація до складу витрат за правилами бухобліку. Подібних висновків вони дійшли й у ІПК ДФСУ від 26.06.17 р. № 816/6/99-99-15-02-02-15/ІПК.

За таких умов платнику потрібно збільшити фінрезультат на суму нарахованої амортизації в бухобліку згідно з п. 138.1 ПКУ. Така сума потрапить до рядку 1.1.1 додатку РІ Декларації № 897. А також зменшити фінрезультат на суму податкової амортизації згідно з п. 138.2 ПКУ . Відповідно, цю суму потрібно віднести до рядку 1.2.1 АМ додатка РІ і додатку АМ до Декларації № 897.

Та зверніть увагу, проводити зменшувальне коригування фінрезультату на податкову амортизацію ОЗ можна тільки тоді, коли підприємство використовує його в своїй госпдіяльності. Адже згідно з п. 138.3 ПКУ у податковому обліку не підлягають амортизації так звані невиробничі ОЗ, тобто ОЗ, які не призначені для використання в госпліядьності платника. Але оскільки в нашому випадку ОЗ задіяні у капремонті виробничого цеху — прямий зв'язок з госпризначенням очевидний. А тому фінрезультат можна сміло зменшувати на різницю з п. 138.2 ПКУ.

Детальніше це питання ми висвітлили в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 8 за 2018 р. на стор. 41. В цьому номері ви також знайдете:

☕ у які строки подавати прибуткову декларацію;
☕ форма декларації + фінзвітність: нюанси, які варті уваги;
☕ хто проводить податкові коригування в Декларації за 2017 рік;
☕ чи подавати сільгоспникам-прибутківцям декларацію за друге півріччя 2017 року;
☕ як звітувати неприбутківцям за 2017 рік: 4 варіанти для різних ситуацій;
☕ дивіденди іноземному засновнику: як показати в Декларації з податку на прибуток;
☕ переходимо на різниці: як визначити балансову вартість основних засобів.  

Більше щодо проведення ремонту власних та орендованих ОЗ читайте в матеріалах:

☕ Ремонт невиробничих основних засобів: облік та оподаткування — в № 51 за 2017 р. на стор. 6;

☕ ФОП ремонтує комп'ютери та продає жорсткі диски: як оформлювати розрахунки — у  44 за 2017 р. на стор. 27;

☕ Ремонт/поліпшення ОЗ: порядок обліку та приклади заповнення форм — у № 120 за 2016 р. на стор. 23;

☕ Чи треба коригувати фінрезультат на витрати з ремонту й техогляду позиченого авто — у № 115 за 2016 р. на стор. 10;

☕ Капітальний ремонт орендованого приміщення: як відобразити в обліку — у № 116 за 2015 р.;

☕ Ремонт та поліпшення МНМА: бухгалтерські ребуси — у № 90 за 2015 р.

 

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати