Безповоротна фіндопомога посторонній фізособі: податкові наслідки
Підприємство планує надати фізособі безповоротну фінансову допомогу в розмірі 125000 грн. Як правильно документально оформити таку допомогу (фізособа не має жодного стосунку до підприємства)? Які будуть податкові наслідки?

Відповідь: Насамперед зазначимо, що видання безповоротної фінансової допомоги фізособі-непрацівнику варто оформити окремим договором. Ба більше, він має бути нотаріально посвідченим. Адже це чітко вимагає ч. 5 ст. 719 Цивільного кодексу України.

Окрім того, зважаючи на чинні готівкові обмеження (див. п. 1 постанови Правління НБУ від 06.06.13 р. № 210), таку фіндопомогу слід видати безготівково. Тобто шляхом перерахування коштів на рахунок фізособи. Підтвердженням факту надання допомоги буде виписка банку.

Податково-прибутковий облік залежить від того, застосовує підприємство різниці з р. ІІІ ПКУ чи ні.

Так, якщо прибутківець звітує в безкоригувальному режимі, то об’єктом обкладення з податку на прибуток буде бухгалтерський фінрезультат до оподаткування за пп. 134.1.1 Податкового кодексу України (далі — ПКУ). Тобто як ці витрати буде відображено в бухобліку, так вони й впливатимуть на об’єкт обкладення з податку на прибуток.

Інша річ, якщо підприємство застосовує різниці з р. ІІІ ПКУ. У такому разі йому слід звернути увагу на коригування за пп. 140.5.10 ПКУ. Воно передбачає, що прибутківець повинен збільшити фінрезультат до оподаткування на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку (окрім фізичних осіб), та платникам податку, яких оподатковують за ставкою 0 відсотків відповідно до п. 44 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу, окрім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передання товарів, робіт, послуг, для яких застосовують положення пп. 140.5.9 ПКУ.

Як бачимо, фізосіб вилучено з-під цього коригування. Усе тому, що перераховану безповоротну фінансову допомогу фізособі обкладають податком на доходи фізосіб. Отже, якщо підприємство звітує з використанням різниць, цю операцію відображають аналогічно бухобліку без жодних коригувань.

 

А що стосується ПДФО, то із суми безповоротної фінансової допомоги потрібно утримати 18% податку на доходи та 1,5% військового збору. Це не стосується окремих ситуацій, передбачених р. IV ПКУ, — наприклад, якщо йдеться про цільову матеріальну допомогу на лікування.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати