Безстрокова ліцензія: як обліковувати
27.10.2017 | 09:42
Наше підприємство отримало безстрокову ліцензію на ведення охоронної діяльності. У паперовому вигляді її немає, однак ліцензію можна побачити в реєстрі на сайті ліцензіата. Оплачено держмито в розмірі 1600 грн. Як відобразити цю операцію в бухгалтерському та податковому обліку?

Відповідь: Отримані дозволи, ліцензії, якщо вони відповідають усім критеріям визнання активу, зазвичай у бухобліку відображають у складі нематеріальних активів (п. 5 П(С)БО 8 "Нематеріальні активи", пп. 1.3.6 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку нематеріальних активів, затверджених наказом Мінфіну України від 16.11.09 р. № 1327, далі — Методрекомендації № 1327). Це означає, що їх вартість відображають у витратах у вигляді амортизації протягом строку корисного використання таких активів.

Але як визначити строк корисного використання ліцензії, якщо її видано безстроково? Так, нематактиви з невизначеним строком корисного використання п. 25 П(С)БО 8 дозволяє не амортизувати. До речі, до таких нематактивів П(С)БО 8 зараховує ті, щодо яких підприємство невизначило обмеження строку, протягом якого очікують збільшення коштів (чи їх еквівалентів) від використання таких нематеріальних активів. Тобто фактично це актив, щодо якого немає передбачуваного обмеження періоду, протягом якого такий об'єкт буде забезпечувати економвигоди (див. також п. 5.3 Методрекомендацій № 1327). Отже, ви вправі не нараховувати амортизації на вартість такої ліцензії в бухобліку.

Щоправда, зауважте, що у випадку з безстроковою ліцензією строк корисного використання не завжди не визначено. Більш детально це питання ми розглянули в окремому матеріалі в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 82 за 2017 рік.

Податкові правила мовлять: якщо відповідно до правовстановлюючого документа строку дії права користування нематактиву не встановлено, то такий строк корисного використання платник податку на прибуток може встановити самостійно. Але при цьому він не може бути меншим за 2 та більшим ніж 10 років (пп. 138.3.4 Податкового кодексу України, далі — ПКУ).

Отже, якщо ваше підприємство не застосовує різниць із р. ІІІ ПКУ, то податково-прибутковий облік буде аналогічний бухгалтерському. Тобто окремо амортизувати для податкових цілей цю ліцензію не потрібно.

А якщо підприємство коригує фінрезультат до оподаткування на різниці з р. ІІІ ПКУ, то незалежно від того, амортизує воно ліцензію в бухобліку чи ні, у податковому обліку потрібно буде нарахувати податкову амортизацію з урахуванням згаданого вище пп. 138.3.4 ПКУ.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати