Бронежилети для армії за волонтерські кошти: як мінімізувати податки
04.05.2022 | 11:26
Підприємство-загальносистемник має можливість отримати кошти від волонтерських організацій та фізосіб і закупити за кордоном бронежилети для ЗСУ. Але це задорого, адже виходить 20% ПДВ. Чи краще все це оформити через ФОП 3 гр. — неплатника ПДВ? Чи можна взагалі здійснювати таку операцію без відповідного КВЕД?

Запитання з консультаційної лінії

ВІДПОВІДЬ: Відсутність КВЕД не стане на заваді допомогти ЗСУ бронежилетами. Окрім того, ПДВ не сплачують ані при імпорті, ані при постачанні такого надважливого для наших захисників товару. Тому залучати дружнього ФОПа-єдинника (неплатника ПДВ) немає потреби. Пояснимо детальніше, чому це саме так.

Нетипова операція:
чи потрібні КВЕД та інші дозволи

Якщо підприємство до війни не здійснювало виробництва та продажу бронежилетів як виду діяльності, то інформації про відповідний КВЕД може й не бути у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців і громадських формувань (далі — ЄДР). Але це ще нічого не означає, позаяк п. 4 ч. 1 ст. 3 ЦКУ та ч. 1 ст. 19, ст. ст. 43, 44 ГКУ запроваджують принцип свободи підприємницької діяльності, якщо тільки вона не заборонена законодавством. Поза тим слід пам'ятати, що коди КВЕД — це лише статистичний інструмент для впорядкування економічної інформації (див. ДК 009:2010). Саме тому наявність КВЕД в ЄДР не зобов'язує здійснювати відповідні види економдіяльності, а їх відсутність — не забороняє.

Тож за відсутності відповідного КВЕД в ЄДР братися до запланованої нетипової операції не варто, тільки якщо вона належить до заборонених видів діяльності або потребує ліцензії (ч. 1 ст. 91 ЦКУ, ч. 3 ст. 19 ГКУ). В останньому випадку без попереднього отримання спеціального дозволу підприємцю ліпше не ризикувати, щоб не наразитися на неприємні наслідки. Таке правопорушення тягне за собою накладення штрафу від 17000 до 34000 грн з конфіскацією знарядь виробництва, сировини і незаконно одержаних грошей (ч. 1 ст. 20 Закону № 222, ч. 1 ст. 164 КпАП). До речі, виробництво та продаж спеціальних засобів індивідуального захисту, до яких відносяться і шоломи, і бронежилети, належать до ліцензованих видів діяльності (п. 11 ч. 1 ст. 7 Закону № 222). Водночас для імпорту таких товарів наявність ліцензії не вимагається.

   <...>

Повна версія статті доступна передплатникам газети у № 27 за 2022 р. на стор. 9.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати