Чи потрібно сплачувати податок за будівлі, які не використовуються у госпдіяльності
Наше підприємство юрособа, виготовляє с/г техніку, код основного виду діяльності — 28.30. При цьому є частина будівель, що на данний час не використовуються у госпдіяльності (класифікатор будівель 1251 за ДК 018:2000, функціональне призначення - виробництво сільськогосподарських машин), стоять порожні, раніше це були виробничі цехи. Чи повинні ми сплачувати податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, якщо: 1) ці приміщення і в подальшому стоятимуть порожніми; 2) змінимо їх функціональне призначення - виробничий склад готової продукції та ТМЦ для виробництва і в подальшому зберігатимемо там готову продукцію і неліквідні матеріали?
  1. Той факт, що певні об’єкти нерухомості фактично не використовуються у госпдіяльності, на жаль, не звільняє їх від обкладення податком на нерухомість. Річ у тім, що законодавством для подібних обставин не передбачено жодних винятків чи хоча б послаблень. Вказують на це й податківці. Так, у категорії 106.02 Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (http://zir.sfs.gov.ua) зазначено, що Податковий кодекс України (далі – ПКУ) не містить норм щодо припинення виконання податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно за об’єкти нерухомості, що перебувають у власності суб’єкта господарювання, але не використовуються у його діяльності, і тому за такі будівлі податок сплачують на загальних підставах. Також зокремимо увагу, що ПКУ не передбачає звільнення від податку на нерухомість для будівель промисловості  у Вашому виді діяльності.

Водночас додаткові пільги (плюс до передбачених ПКУ) можуть бути встановлені місцевою радою. Тому слід перевірити, чи не передбачено у відповідному рішенні місцевої ради звільнення від податку на нерухомість для певного виду діяльності/типу нерухомості. Текст рішення щодо  податку на нерухомість зазвичай розміщують на вебсайті місцевої ради (або можна ознайомитися з ним, безпосередньо звернувшись до місцевої ради). Окрім того, текст рішення може бути розмішений на вебпорталі ДФСУ в розділі «Рішення місцевих рад».

Якщо спеціальної пільги для Вашого випадку місцевою радою не встановлено, Вашому підприємству доведеться сплачувати податок на нерухомість за приміщення, про які йдеться у запитанні — попри те, що вони стоятимуть порожніми і у госпдіяльності не використовуватимуться.

  1. Зміна функціонального призначення нерухомості з будівель промисловості на склади може призвести до того, що податок на нерухомість підприємство сплачуватиме за іншою ставкою — якщо за рішенням місцевої ради ставки податку для відповідних типів об’єктів відрізняються. Якщо ж ставка податку одна й та сама (як і в більшості випадків), то зміна функціонального призначення приміщень не змінить величини зобов’язань з податку на нерухомість. Та знову-таки, якщо у рішенні місцевої ради передбачено звільнення від податку на нерухомість для відповідного типу об’єктів (з прив’язкою до виду діяльності суб’єкта господарювання чи без неї) то, звісно, зобов’язань за такими об’єктами не буде. Де можна знайти рішення місцевої ради щодо податку на нерухомість, ми вже сказали вище.

Також звертаємо вашу увагу, що загальні правила визначення та декларування податку на нерухомість ми наводили в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 12 за 2021 рік, стор. 7 (для передплатників названий матеріал доступний за посиланням http://gazeta.vobu.ua/archives/4982 ).

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати