Чи має право на пільгу з ПДВ виробник медичних масок
Юридична особа — Товариство (фабрика) шиє захисні маски. У листі ДПС від 16.04.2020 р. № 10 зазначено, що вітчизняні виробники мають право на пільгу «Звільнення від ПДВ», навіть якщо вони не медичні, а за назвою схожі або подібні до них, то ми маємо право на пільгу. Чи дійсно ми маємо право на пільгу, якщо вони не медичні, а захисні маски? Які дозвільні документи потрібні, щоб застосувати цю пільгу?

Нагадаємо: ПДВ-пільгу для ввезення і постачання товарів (у т. ч. лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання карантинних заходів (далі — карантинна ПДВ-пільга), підкоригували Законом від 30.03.2020 р. № 540-IX (далі — Закон № 540).

У результаті ввезення і постачання на території України цих товарів звільнили від сплати ввізного мита і ПДВ (п. 71 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ). Причому постачання – заднім числом.  Адже Закон № 540 набув чинності 02.04.2020 р., а карантинна ПДВ-пільга з п. 71 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ — 17.03.2020 р.  При цьому Перелік № 224 набув чинності 22.03.2020 р.

В Інформаційних листах від 03.04.2020 р. № 8 (відповідь на запитання 11) і від 16.04.2020 р. № 10 (відповідь на запитання 1) ДПС стверджує, що пільга діє починаючи з 17 березня 2020 року і до останнього дня місяця, в якому закінчиться карантин. Правила користування Переліком № 224 викладені у примітках до нього.

По-перше, відповідно до цих правил коди УКТЗЕД зазначені довідково. Виходить, що відповідність коду ще не означає пільгу. Головною ж підставою для звільнення від оподаткування, зокрема від ПДВ, названа відповідність назви товару (медичного виробу, основного компоненту) назві в Переліку № 224.

По-друге, у примітці 2 зазначено, що з метою цього переліку ЗІЗ, визначені Технічним регламентом, затвердженим постановою КМУ від 27.08.08 р. № 761 (далі — постанова № 761, Техрегламент № 761), є медичними виробами. А у самій постанові № 761 (п. 11) зазначено, що на час дії п. 4 та 5 р. I Закону від 17.03.2020 р. № 530-IX дія цього Техрегламенту не поширюється на ЗІЗ, включені до Переліку № 224 у первісній редакції.

Для введення в оборот таких ЗІЗ заявник подає до Держпраці заяву (із зазначенням мети ввезення, інформації про виробника, назви виробів, номера партії або серійного номера, обсягу партії) і дані про призначення виробів і способи дії. У відповідь Держпраці видає заявникові безплатне повідомлення про введення в оборот окремих ЗІЗ, щодо яких не виконані вимоги Техрегламентів, але використання необхідне на користь охорони здоров'я.

Іншими словами, усі ЗІЗ, визначені Техрегламентом № 761, прирівняли до медвиробів (мабуть тому, що в назві Переліку № 224 у первісній редакції значилися тільки медичні товари) і спростили порядок введення в оборот імпортованих ЗІЗ.

У постачальників вітчизняних ЗІЗ виникає запитання: чи є пільга «заднім числом» хоча б на ті ЗІЗ, які відповідали Техрегламенту № 761?

За логікою – має бути. Але які висновки з вищенаведених норм зроблять податківці, об’єктивно невідомо, тому краще запитати безпосередньо у контролюючого органу. Тим більше що з 2 квітня з'явилася ще одна «карантинна» норма про те, що на час дії карантину спорядження, призначене для носіння користувачем та/або забезпечення його захисту від однієї або декількох видів небезпеки для життя або здоров'я, у т.ч. одноразові медичні маски і медичні халати, підлягають сертифікації на належний ступінь захисту від небезпеки і відсутність негативного впливу на здоров'я користувача такого засобу та/або оточення (п. 7 р. ІІ Закону № 540).

Відповідність Технічним регламентам підтверджується документом про відповідність, котрим можуть бути декларація про відповідність, звіт, висновок, свідоцтво, сертифікат (у т. ч. сертифікат відповідності) або інший документ, що підтверджує виконання встановлених вимог, які стосуються об’єкта оцінки відповідності.

Ураховуючи зазначене, на жаль, застосувати на практиці карантинну ПДВ-пільгу до постачання окремих видів товарів із Переліку № 224 (наприклад, до ЗІЗ) не так просто через наявність законодавчих колізій.

Тому радимо Вам звертатися з цього приводу за ІПК із зазначенням особливостей фактично здійснених операцій, адже лише за її допомогою Ви зможете прийняти зважене рішення.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати