Чи має право податкова вимагати уточнюючі декларації за актами камеральної перевірки
Чи має право ДФС змусити подавати уточнюючі декларації з рентної плати за І кв. 2015 р., ІІ кв. 2015 р. ІІ кв. 2016 р. за актами камеральної перевірки, якщо у 2016 році була планова перевірка податкової і цей період перевірили та порушень не виявили?

ВідповідьВважаємо, що у цій ситуації фіскальний орган не має права змусити підприємство подати уточнюючі звіти до декларацій за зазначені податкові періоди.
По-перше, відповідно до п. 76.3 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) камеральну перевірку податкової декларації або уточнюючого розрахунку можна провести лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи надано пізніше — за днем їх фактичного подання. На цей строк також звертала увагу ДФСУ в ІПК від 12.12.17 р. № 2940/6/99-99-12-02-04-15/ІПК.
Тому камеральна перевірка декларацій за зазначені податкові періоди виходить за допустимі межі граничного строку проведення такого виду перевірки. Тож її проведено поза межами повноважень фіскального органу та з порушенням встановленого порядку.

Окрім того, таку перевірку проводять суто на підставі даних, зазначених у податковій звітності та інформаційних базах ДФС (пп. 75.1.1 ПКУ). Як зауважив Верховний Суд у постанові від 17.04.18 р. у справі № 812/872/17, достовірність сформованих платником показників податкової звітності під час камеральної перевірки не аналізується, це вже належить до документальних перевірок.
Тобто якщо фіскальний орган торкається виправлення помилок у звітності, то, ймовірно, що, на його думку, є претензії до достовірності показників поданої звітності, аналіз яких під час камеральної перевірки не має здійснюватись, оскільки це виходить за межі предмета камеральної перевірки.
По-друге, ст. 50 ПКУ, присвячена внесенню змін до податкової звітності, зобов’язує платника до виправлення помилки за умови самостійного виявлення такої помилки, що міститься у раніше поданій ним податковій декларації й обов’язково у межах строків, визначених ст. 102 ПКУ, зокрема, в межах 1095 календарних днів. Інакше кажучи, за І та ІІ квартали 2015 року цей строк уже минув. Навіть попри це, платник повинен самостійно виявити помилку — дійти висновку, що він її справді припустився.
До того ж акт камеральної перевірки не може зобов’язувати платника подати уточнюючі звіти, оскільки акт — це службовий документ, що підтверджує проведення перевірки та відображає її результати. Він не є рішенням контролюючого органу, яке обов’язкове до виконання.
Якщо фіскальний орган вимагає усунення виявленого, на його думку, порушення під час перевірки (пп. 20.1.15 ПКУ), то платник має право не погодитися з висновками акта та подати до нього свої заперечення. Якщо камеральна перевірка виявила порушення, за які передбачено фінансові санкції, то фіскальний орган має ухвалити у межах строків із п. 86.8 ПКУ відповідне податкове повідомлення-рішення.
Але у будь-якому разі фінсанкції можуть застосовуватися знову-таки в межах строку давності у 1095 календарних днів, що передбачено п. 114.1 ПКУ. Адже якщо строк давності уже минув, то застосування санкцій буде неправомірним.
Крім того, якщо підприємство подасть уточненку до податкової декларації, то контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов’язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів із дати подання уточненки.
Утім, цілком можливо, що помилки, які, на думку фіскального органу, містять декларації за зазначені минулі періоди, не пов’язані із заниженням податкових зобов’язань, а належать до описок, арифметичних та/або методологічних помилок. А за такі помилки у ПКУ не передбачено відповідальності, про що, але в контексті ПДВ, зазначила ДФСУ в ІПК від 08.01.19 р. № 73/6/99-99-12-02-01-15/ІПК.
Однак подання уточнюючої декларації за уже перевірений період (так само, як у вашій ситуації) — це підстава для проведення позапланової перевірки, що передбачено пп. 78.1.3 ПКУ.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».
У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати