Чи може бабуся піти у відпустку по догляду за онуком
05.03.2019 | 08:58
 У нас на підприємстві склалася така ситуація: у жовтні у працівниці народився онук, але під час пологів її донька померла. Дитина залишилася з батьком та бабусею, які проживають разом. Батько дитини не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває. Чи може бабуся оформити на себе відпустку по догляду за дитиною до 3-х років у свого роботодавця? І які документи для цього їй необхідно надати?

Відповідь: Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може бути використана повністю або частинами також батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають дитину, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів.

Цим особам (крім осіб, які усиновили чи взяли дитину під опіку у встановленому законодавством порядку, прийомних батьків і батьків-вихователів) відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на підставі довідки з місця роботи (навчання, служби) матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення терміну цієї відпустки і виплату допомоги по догляду за дитиною їй припинено (із зазначенням дати).
Таким чином, першочергове право на отримання відпустки для догляду за дитиною має мама. А вже після того, як вона вийшла на роботу, цю відпустку на підставі довідки можуть оформити інші родичі, наприклад, бабуся.
На жаль, бабуся не може надати роботодавцю довідку про те, що мама дитини вийшла на роботу, тож з цієї підстави відпустку для догляду за дитиною бабуся оформити не може.
Без довідки про вихід мами на роботу відпустку для догляду за дитиною надають її опікунам. Чому без довідки? Бо, простіше кажучи, опікуни замінюють батьків. Щоб отримати відпустку на такій підставі, бабуся має надати рішення про встановлення за нею опіки над дитиною.
Правила опіки та піклування затверджено наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міносвіти України, МОЗ України, Мінпраці та соціальної політики України від 26.05.99 р. № 34/166/131/88. Опіку (піклування) може бути встановлено за життя батьків неповнолітніх дітей у випадках, коли батьки:
— судом позбавлені батьківських прав або прийнято рішення про відібрання дитини і передачу її під опіку незалежно від того, позбавлені вони батьківських прав чи ні, оскільки перебування з ними небезпечне для життя дитини;
— визнані у встановленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними (психічно хворі, розумово відсталі або перебувають на тривалому стаціонарному лікуванні в лікувально-профілактичному закладі чи на державному утриманні в будинках-інтернатах);
— понад шість місяців не можуть виховувати своїх дітей (засуджені до позбавлення волі на тривалий час за скоєння злочину, за станом здоров'я (інваліди I-II групи) тощо);
— понад шість місяців не проживають разом із дитиною та без поважних причин не беруть участі в її вихованні та утриманні, не виявляють щодо дитини батьківської уваги та турботи або підкинули (залишили) дитину, і це підтверджено відповідними актами, складеними органами внутрішніх справ;
— відмовилися від дитини в установленому законом порядку;
— виїхали на постійне місце проживання або на постійне місце роботи за кордон чи перебувають у довготривалому відрядженні;
— перебувають під слідством.
Тобто малоймовірно, що за наявності батька бабусі вдасться оформити опіку. Тому й з цієї підстави надати бабусі відпустку для догляду за дитиною поки не можна. Але бабуся може звернутися до органу опіки за відповідними консультаціями. Органами опіки та піклування є районні, районні у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об’єднаних територіальних громад, які за заявами зацікавлених осіб приймають такі рішення.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».
У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати