Чи може підприємство компенсувати витрати на лікування працівника
Наше мікропідприємство коригувань на податкові різниці не провадить. На прохання працівника ми оплатили юрособі рахунок за витратні матеріали для операції. Чи може підприємство згідно з пп. 165.1.19 ПКУ не оподатковувати дохід працівника? Які потрібні підтвердні документи (як належить оформити видаткову накладну на витратні матеріали)? Платник — підприємство, отримувач — працівник? Чи достатньо копії виписки з лікарні про проведену операцію? Які треба зробити бухгалтерські проводки, якщо оплата на юрособу (як списувати ці витратні матеріали)?

ПКУ містить три норми, які дозволяють компенсувати витрати на лікування працівників і, скажімо так, заощадити на податках.

Не включають до оподаткування за пп. 165.1.9 ПКУ кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги (у разі надання коштів), у тому числі, але не виключно, на придбання ліків, донорських компонентів, завдяки коштам благодійної організації або його роботодавця.

Відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ до оподатковуваного доходу не включається сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами — юр- або фізособою на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничної величини доходу, що дає право на ПСП (у 2020 р. — 2940,00 грн).

Згідно з пп. 170.7.4 ПКУ до оподатковуваного доходу не входить цільова благодійна допомога, що надається резидентами — юр- чи фізособою у будь-якій сумі (вартості) закладу охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування платника податку, у т.ч. на придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування осіб з інвалідністю), крім витрат на косметичне лікування або косметичну хірургію і т.п.; придбання ліків, медичних засобів та пристосувань, які не включені до затвердженого КМУ переліку життєво необхідних.

Варіант 1. У пп. 170.7.3 ПКУ не сказано, що благодійна допомога, у т.ч. матеріальна, має обов’язково видаватися коштами. Її можуть надавати майном (ліками), а також через виконання договору на користь третьої особи за ст. 636 ЦКУ.

Договором на користь третьої особи є договір, в якому боржник повинен виконати свій обов’язок на користь третьої особи, яка встановлена або не встановлена у договорі. Виконання договору на користь третьої особи може вимагати як особа, яка уклала договір, так і третя особа, на користь якої передбачено виконання, якщо іншого не встановлено договором або законом чи не випливає з його суті.

Це означає, що оплатити ліки може підприємство, а забрати їх — працівник. Або — працівник забрав ліки, звернувся до роботодавця за оплатою. Все це можна оформити як надання матеріальної допомоги.

Сума допомоги не обмежується, але не оподатковується лише 2940,00 грн.

Варіант 2. Особливості застосування пп. 165.1.19 ПКУ роз’яснює Узагальнююча податкова консультація щодо окремих питань оподаткування податком на доходи фізичних осіб сум допомоги на лікування та медичне обслуговування платника податку за кордоном за рахунок благодійної організації, затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.04.14 р. № 235 (далі — УПК № 235). І хоча в ній йдеться про лікування коштом благодійної організації за кордоном, її норми однаковою мірою стосуються і роботодавців.

В УПК № 235 сказано: «норми пп. 165.1.19 Кодексу можуть бути застосовані благодійною організацією за наявності відповідних підтвердних документів, що підтверджують цільовий характер надання грошових коштів на оплату лікування або медичне обслуговування (в разі попередньої оплати таких послуг) чи факт надання послуг з лікування або медичне обслуговування платника податку (якщо оплата здійснюється після надання таких послуг).

Такими документами можуть бути документи, що підтверджують потребу фізичної особи — платника податку в лікуванні та медичному обслуговуванні (зокрема, наявність та характеристики хвороби, травми, отруєння, патологічного стану платника податку), документи про надання таких послуг, що ідентифікують постачальника послуг та платника податку, якому надаються такі послуги, обсяги та вартість таких послуг: договори, платіжні та розрахункові документи, акти надання послуг, інші відповідні документи залежно від необхідного лікування або медичного обслуговування, хвороби та її стану».

Підставою для виплати коштів на лікування за пп. 165.1.19 ПКУ має бути заява працівника, в якій зазначають безпосередня мету — на оплату лікування, суму, наявність підтвердних документів. Таку виплату можна провести як до лікування, так і після його отримання.

Сума допомоги не обмежується.

Варіант 3. Норми пп. 170.7.4 ПКУ ґрунтуються на ст. 636 ЦКУ, про яку йшлося вище: роботодавець сплачує кошти медзакладу, а той лікує працівника.

Сума допомоги не обмежується.

Якщо ви оплачуєте лікування, витратні матеріали тощо на користь медзакладу, то проведення буде таке: Дт 377/медзаклад Кт 311.

Отримає послугу з оперування і ліки працівник, який вам надасть підтвердні документи. Тому тут робимо проведення: Дт 377/працівник Кт 377/медзаклад.

У такий спосіб ми закриваємо розрахунки з медзакладом і надані ним послуги трансформуємо в отриману працівником допомогу на лікування. А також закриваємо розрахунки: Дт 949 Кт 377/працівник.

Будь-яка допомога на користь працівника — це витрати підприємства. (Хіба що засновники для цього створили спеціальний фонд.)

Оприбутковувати і списувати окремо ліки та послуги лікарні не треба. В усіх випадках працівник напише заяву «прошу оплатити» (наперед) або «прошу компенсувати». А наказ буде «Оплатити медзакладу на користь працівника як благодійну допомогу вартість ліків і лікування» або «Компенсувати працівнику як благодійну допомогу вартість ліків і лікування».

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати