Чи може попередній договір завадити знаходженню на єдиному податку
19.03.2019 | 09:00
ТОВ, платник єдиного податку 3 групи, планує продати власну нежитлову будівлю. Чи може ТОВ скористатися попереднім договором для оформлення продажу, одержати частину грошей після підписання договору, а залишок — через 4 місяці, залишаючись при цьому платником єдиного податку? Коли і що буде базою для нарахування єдиного податку?

Відповідь: Попередній договір, так само як і одержання плати за продані основні засоби частинами, не порушують умов роботи в 3 групі платників єдиного податку. Причому, як і у випадку одержання всієї вартості проданих основних засобів, відразу потрібно розрахувати базу оподаткування згідно з правилами, передбаченими в п. 292.2 Податкового кодексу України. Пояснимо, як це зробити правильно у ваших умовах.
Отже, якщо з дати введення в експлуатацію основних засобів (нежитлового приміщення) минуло 12 календарних місяців і більше, оподатковуваним доходом від їхнього продажу буде різниця між сумою продажу (уся сума коштів, яка повинна надійти за ці приміщення) і балансовою вартістю цих основних засобів (нежитлового приміщення) на день продажу (п. 292.2 ПКУ). При цьому датою одержання обкладених єдиним податком доходів у грошовій формі в єдинника прийнято вважати день одержання коштів від покупців на поточний рахунок і/або до каси (див. п. 292.6 ПКУ).

Застосувавши сказане до вашої ситуації, цілком справедливо отримаємо, що до обкладених єдиним податком доходів єдиннику слід включити різницю між сумою продажу й балансовою вартістю проданого нежитлового приміщення, розраховану пропорційно до сум оплати, яка за нього надійшла (аналогічний алгоритм вирішення завдання пропонують і податківці в категорії 108.01.02 Загальнодоступного ниформационно-довідкового ресурсу).
Ось порядок дій.
Дія 1. Розраховуємо залишкову вартість основних засобів на день продажу. Тут потрібно бути уважним! Адже передоплата за будівлю може бути вже отримана, а воно ще продовжує експлуатуватися. У такому випадку, на наш погляд, єдино правильним буде взяти її залишкову вартість, що склалася на кінець місяця, у якому отримано кошти від продажу (наприклад, перша частина оплати). Це логічно, оскільки залишкової вартості на момент передачі об'єкта основних засобів покупцеві продавець — юрособа — єдинник ще не знає, але обкладений єдиним податком дохід правильно визначити вже потрібно.
Дія 2. Визначаємо частину оплати, що надійшла, у відсотках від загальної суми оплати, яка повинна бути отримана за проданий об'єкт основних засобів (у вас — нежитлового приміщення). Для цього частину плати за нежитлове приміщення, що надійшла, ділимо на загальну суму плати, яка за нього повинна надійти, і отриманий результат множимо на 100.
Дія 3. Знаходимо залишкову вартість, яка братиме участь у розрахунках суми оподатковуваного доходу. Для цього залишкову вартість реалізованого об'єкта потрібно помножити на результат, отриманий у дії 3.
Дія 4. Обчислюємо базу обкладення єдиним податком як різницю між отриманою оплатою й залишковою вартістю, яка повинна взяти участь у розрахунку.
Аналогічно потрібно робити й надалі — при одержанні інших частин, плати. Щоправда, на завершення слід сказати, що всі ці дії варто виконувати в умовах, коли частини плати за об'єкт основних засобів юрособа — єдинник 3 групи одержує в різних кварталах.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».
У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати