Чи можливо продавцям магазину працювати по змінах
11.01.2020 | 08:34
Чи не буде порушенням трудового законодавства запровадження для продавців магазину графіка роботи 2 дні поспіль по 12 годин, потім 2 дні відпочинку?

Це запитання підпадає під дію ст. 61 КЗпП — підсумований облік робочого часу.

На безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, допускається за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації запровадження підсумованого обліку робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин (статті 50 і 51).

Робота за підсумованим обліком робочого часу передбачає вихід на роботу і вихідні дні за індивідуальними графіками роботи. 

Детальніше питання роботи за підсумованим обліком робочого часу розкрито в Методичних рекомендаціях щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.04.06 р. № 138.

У них сказано (п. 4), що виходячи з виробничих потреб, роботодавець за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації або в колективному договорі може встановлювати з урахуванням характеру і умов праці тривалість роботи протягом дня за підсумованим обліком робочого часу до 12 годин  робочого часу на зміну. Не рекомендується встановлювати подовжену тривалість робочого дня на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці. 

При складанні змінних графіків роботи та  визначенні тривалості робочої зміни роботодавець та виборний орган первинної профспілкової  організації  підприємства  повинні  враховувати характер і умови праці, коли перевтома працівника може становити загрозу життю та здоров'ю як самого працівника, так і його оточення.

Відповідно до п. 7 цих Методичних рекомендацій при підсумованому обліку робочого часу графіки роботи (змінності) мають розроблятися таким чином, щоб тривалість перерви в роботі між змінами була не меншою за подвійну тривалість часу роботи в попередній зміні (включаючи перерву на обід) (частина перша ст. 59 КЗпП), тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не меншою, як сорок дві години (ст. 70 КЗпП). Призначення працівника на роботу протягом двох змін поспіль забороняється (частина друга ст. 59 КЗпП).

Водночас в п. 8 мовиться, що в окремих випадках тривалість щоденного (міжзмінного) відпочинку може бути скорочена, але не менше, як 12 годин на добу. На умовах, визначених колективним договором, невикористані години щоденного (міжзмінного) відпочинку підсумовуються і можуть бути надані як додаткові вільні від роботи дні протягом облікового періоду.

Тож загалом такий графік роботи можливий.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати