Чи можна не віддавати отриману поворотну фіндопомогу
Фермерське господарство надало поворотну фіндопомогу фізособам (працівникам господарства), термін повернення якої закінчується 01.05.2020 р. та 19.02.2021 р. Чи можна пробачити і не повертати фіндопомогу та які потрібно сплатити податки (якщо потрібно)?

Стосовно можливості анулювання боргу фізособи повідомимо таке.

Позикодавець (у нашому випадку — фермерське господарство), який видав безвідсоткову позику, має цілковите право на анулювання (пробачення) боргу, який утворився у боржника (у цьому разі — фізособа) у зв’язку з отриманням такої позики. Законодавчі підстави для цього знаходимо в ч. 1 ст. 598 та ч. 1 ст. 605 Цивільного кодексу України. Згідно з ними одним із видів припинення зобов’язання є звільнення (прощення боргу) кредитором боржника від його обов’язків (якщо це не порушує прав третіх осіб щодо майна кредитора). Таким чином, тільки-но ви пробачите борг, зобов’язання боржника (тобто фізособи) перед вами перестануть існувати. 

Домовленість про прощення боргу доцільно документально зафіксувати. На наш погляд, у цій ситуації цілком достатньо надання вами боржнику письмового повідомлення про припинення зобов’язання прощенням боргу. Цей документ, серед іншого, буде підставою для записів, пов’язаних з анулюванням боргу в податковому та бухгалтерському обліку.

Щодо оподаткування анульованого боргу зауважимо.

Суму пробаченого фізособі боргу звільнено від податку на доходи і військового збору в частині, що не перевищує 25% мінімальної зарплати, установленої на 1 січня звітного податкового року. Сума перевищення підлягає обкладенню податком на доходи (18%) та військовим збором (1,5%). Означені правила продиктовані абз. 1 пп. «д» пп. 164.2.17 та пп. 165.1.55 Податкового кодексу України.

Тож якщо анулювання вами позики відбудеться у 2020 році, то неоподатковувана сума прощеного боргу становитиме 1180,75 грн. Наголошуємо: неоподатковуваний розмір розраховується на один календарний рік. Застосовується він до кожної фізособи окремо (наприклад, якщо впродовж 2020 року ви пробачите борг кільком фізособам, то стосовно кожної з них буде звільнено від оподаткування 1180,75 грн на рік).

Кредитору (тобто вам) із суми перевищення над неоподатковуваним розміром не доведеться сплачувати податок на доходи та військовий збір за умови, що він належно повідомить фізособу про прощення боргу. У такому разі обов’язок розрахуватися з бюджетом лягає на плечі фізособи, якій анульовано позику (саме вона має подати декларацію про майновий стан та доходи, і сплатити податки за підсумками року). 

Прийнятним способом інформування боржника про анулювання його боргу вважають: 

1) або направлення йому рекомендованого листа з повідомленням про вручення;

2) або вручення повідомлення про прощення (анулювання) боргу боржнику особисто під підпис;

3) або укладення з фізособою-боржником відповідного договору.

Якщо означеного повідомлення не буде, то кредитор, який анулював борг фізособи, муситиме витрачатися ще на сплату податку на доходи та військового збору із суми перевищення над неоподатковуваним розміром пробаченого боргу.

Звертаємо увагу: навіть якщо кредитор належно повідомив боржника про анулювання боргу й не повинен сплачувати податок на доходи і військовий збір із наданого доходу, усе рівно за ним залишається обов’язок відобразити відповідні дані у формі № 1ДФ за квартал, у якому відбулося анулювання боргу. Так, у формі № 1ДФ неоподатковувану суму прощеного боргу (тобто ту, яка не перевищує 25% мінімалки) необхідно показати з ознакою доходу «127», а оподатковувану суму анульованої позики — записати з ознакою доходу «126».  

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати