Чи реєструватися платником паливного акцизу, якщо техніку отримано в користування
Фермерське господарство користується сільгосптехнікою, яку надано в безоплатне користування (за договором позики). Якщо ми заправляємо її, чи слід реєструватися платником акцизного податку? 

Відповідь: На нашу думку, заправлення пальним сільгосптехніки, яка отримана вами в безоплатне користування, не тягне за собою обов’язку зареєструватися платником акцизного податку. Водночас звертаємо вашу увагу: у повідомленні йдеться про договір позики, хоча за викладених умов, на наш погляд, потрібно договір позички. Пояснимо відмінність згаданих договорів:

  • за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку саму суму грошових коштів (суму позики) або таку саму кількість речей того самого роду та такої самої якості (ст. 1046 Цивільного кодексу України, далі — ЦКУ). Однак оскільки йдеться про передачу сільгосптехніки, ми припускаємо, що умова про родову ознаку речей не виконується;
  • за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом установленого строку (ст. 827 ЦКУ).

Тепер безпосередньо про акцизний податок. Здебільшого обов'язок зареєструватися платником паливного акцизу виникає, якщо особа здійснює операцію, яка передбачає перехід права власності на пальне (пп. 14.1.212 Податкового кодексу України, далі — ПКУ). Окрім того, податківці наполягають також на реєстрації платником паливного акцизу, якщо в межах договору підряду замовник забезпечує виконавця паливом.

Водночас у разі користування певним майном — сільгосптехнікою — ви не здійснюватимете передання пального третій особі, а використовуватимете його у власній діяльності. З огляду на викладене, уважаємо, що вам не слід реєструватися платником паливного акцизу. Непрямо цей висновок підтверджує відповідь податківців у категорії 116.01 Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу zir.sfs.gov.ua на питання: «Чи вважається особою, яка реалізує пальне, СГ, який використовує пальне виключно для заправки власних чи орендованих транспортних засобів або за договорами підряду?» У ній контролери зазначили, що  «у випадку, коли придбане СГ пальне використовується виключно для власних потреб і СГ не укладав будь-яких договорів, відповідно до абзацу другого пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, обов’язок реєструватися платником акцизного податку з реалізації пального згідно з пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 ПКУ не виникатиме, оскільки така операція не є реалізацією пального». Окрім того, аналогічний висновок щодо відсутності обов’язку реєстрації платником паливного акцизу в разі заправлення пальним техніки, отриманої в користування (щоправда, ішлося про договір оренди, а не позички), викладено в ІПК ДФСУ від 06.06.17 р. № 464/6/99-99-15-05-03-15/ІПК.

 

На завершення, ураховуючи відсутність чітких роз’яснень контролерів із запитання, яке вас цікавить, рекомендуємо також звернутися за індивідуальною податковою консультацією за ст. 52 ПКУ.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати