Чи сплачує орендар транспорту паливний акциз
03.07.2017 | 12:47
Підприємство заправляє паливом орендовану техніку. При цьому укладено договір оренди вантажних автомобілів і будівельних машин з екіпажем. Чи слід підприємству реєструватися платником акцизу?

Відповідь: Ми вважаємо, що у випадку оренди автомобільної й будівельної техніки з екіпажем у вас не виникає обов'язку зареєструватися платником паливного акцизу. Пояснимо детально.

Відповідно до пп. 212.1.15 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) платником акцизного податку є, зокрема, особа, що реалізує пальне.

При цьому згідно з пп. 14.1.212 ПКУ реалізація пального — будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), порука, інших господарських та цивільно-правових договорів чи за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності чи права розпоряджання, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважають реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання та передачі (відпуску, відвантаження) пального в споживчій тарі ємністю до 2 літрів (уключно), окрім операцій із реалізації такого палива його виробниками.

Таким чином, у більшості випадків обов'язок зареєструватися платником паливного акцизу виникає, якщо особа здійснює операцію, що передбачає перехід права власності на пальне. Окрім того, податківці наполягають також на реєстрації платником паливного акцизу, якщо в рамках договору підряду замовник забезпечує виконавця паливом (див., наприклад, лист ДФСУ від 01.04.16 р. № 7182/6/99-99-19-03-03-15).

Однак ваші відносини з орендодавцем не передбачають переходу права власності на паливо. Окрім того, такі договірні відносини не стосуються договору підряду, а здійснюються саме в рамках договору оренди. Так, згідно із ч. 1 ст. 798 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) предметом договору найму транспортного засобу можуть бути, серед іншого, наземні самохідні транспортні засобу тощо. І, що важливо, відповідно до ч. 2 названої статті договором найму транспортного засобу може бути встановлено, що його передають у найм з обслуговуючим екіпажем. А видатки, пов'язані з експлуатацією транспортного засобу, несе наймач (ч. 2 ст. 801 ЦКУ). Отже, заправляючи паливом спецтехніку й транспорт, використовувані на підставі договору оренди, ви все-таки не належите до кола платників акцизу.

Побічно цей висновок підтверджує відповідь податківців у категорії 116.01 Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу на сайті zir.sfs.gov.ua на запитання «Чи вважається особою, яка реалізує пальне, СГ, який використовує пальне виключно для заправки власних чи орендованих транспортних засобів або за договорами підряду?». У ньому податківці відзначають: якщо придбане суб'єктом господарювання пальне використовується винятково для власних потреб і суб'єкт господарювання не укладав яких-небудь договорів, що передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпустку, відвантаження) пального на підставі договорів про проведення із сировини замовника, обов'язок реєструватися платником акцизного податку з реалізації пального не виникне, оскільки така операція не є реалізацією пального.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати