Чи враховувати трудовий стаж після роботи в Росії
Чи потрібно враховувати страховий стаж на період роботи в Російській Федерації, який підтверджено записом у трудовій книжці, для визначення відсотка оплати лікарняного? Трудовий стаж до 2000 року.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-ХIV (далі — Закон № 1105) страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше. 

До появи Закону № 1105 питання виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності регулював Закон України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.01 р. № 2240-III (далі — Закон № 2240). Статтею 7 цього Закону було визначено, що до страхового стажу зараховується загальний трудовий стаж особи до введення в дію цього Закону в порядку та на умовах, передбачених законодавством, яке діяло раніше.

ФСС у листі від 20.12.05 р. № 04-29-2259 роз’яснював, що визначення загального трудового стажу, набутого особою до набрання чинності Законом № 2240, здійснюється відповідно до Правил обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги з тимчасової непрацездатності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.98 р. № 1658. У цих Правилах не визначено порядку зарахування до трудового (страхового) стажу часу роботи на території інших держав. 

Водночас ст. 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн, від 14.01.93 р., визначено, що трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється в пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визнається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно із законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність. Однак в Угоді не зазначено, якими документами це підтверджується.

У листі від 20.03.07 р. № 01-14-550 ФСС розглядав питання права на допомогу по тимчасовій непрацездатності громадян Росії та Польщі. І зазначив, що в разі надання допомоги по тимчасовій непрацездатності до страхового стажу, набутого громадянами Російської Федерації на території України, зараховується стаж, набутий ними в Росії. І також не зазначив, якими документами це підтверджується. 

Запис до трудової книжки про час роботи на території РФ роботодавцем-нерезидентом не може вважатися підтвердженням часу роботи в РФ, оскільки в постанові КМУ «Про трудові книжки працівників» від 27.04.93 р. № 301 не передбачено, що записи в ній можуть робитися нерезидентами. Тому вважаємо, що для зарахування до трудового, а відтак і страхового стажу, часу роботи на території РФ до 2000 р. працівник має надати довідку від роботодавця-нерезидента про зарахування часу роботи в нього до трудового стажу.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати