До кого можуть постукати з перевіркою контролюючі органи
09.02.2021 | 08:27

Стаття з газети "Все про бухгалтерський облік" № 13 за 2021 р.

Нещадна боротьба з коронавірусом триває, відтак продовжують діяти різні обмежувальні, превентивні, захисні заходи, що, з одного боку, покликані запобігти поширенню цієї хвороби, а з іншого — підтримати бізнес у непрості часи. Обмеження візитів контролерів із перевірками — один із таких кроків.

Проте органи держнагляду під кінець минулого року затвердили річні плани перевірок на 2021 р., що відразу насторожує: невже якщо держорган включив суб'єкта господарювання до свого річного плану, то йому вже не оминути перевірки цьогоріч. Ніби запроваджений законом мораторій на планові заходи контролю — тонесенька завіса, за яку будь-хто може продертися. Майже так, адже обмеження означає зменшення підстав, а отже, і кількості перевірок, але не їх тотальну заборону.

Органи державного нагляду (контролю)

Перелік міністерств, служб, інспекцій, держ­адміністрацій тощо, які мають річні плани заходів, можна переглянути на Інспекційному порталі. Він налічує 23 держоргани, з-поміж яких Держпраці, Держекоінспекція, Держпродспоживслужба, Держтрансбезпека, Держлікслужба та Пенсійний фонд України. Функціонал порталу дозволяє за назвою/кодом ЄДРПОУ/ідентифікаційним кодом суб'єкта господарювання з'ясувати: чи заплановано до нього візит контролерів, на коли (дата початку заходу), його тривалість, сферу діяльності, яка буде перевірятися, та чи перебуває він у комплексному плані. Останній Державна регуляторна служба України затверджує, коли на суб'єкта господарювання накинули оком одночасно декілька Регуляторів, які собі намітили цьогоріч завітати до нього "у гості"1. Там-таки можна завантажити річний план конкретного Регулятора.

Мати річний план, причому він повинен бути затверджений органом держнагляду не пізніше 1 грудня року, що передує плановому, вимагає від чиновників ч. 1 ст. 5 Закону № 8772. І змінювати його заборонено, опріч виправлення технічних помилок чи в разі зміни найменування підприємства. А от відбудеться планова перевірка, ревізія тощо чи ні, це вже інша річ. Тобто у звичні доковідні часи, коли маски ще не були обов'язковим елементом вашого повсякденного образі її б здійснили елементарно. Але за вікном карантин, тому час згадати про мораторій на перевірки.

1 План комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2021 рік, затверджений наказом ДРСУ від 16.11.2020 р. № 114.
2 Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.07 р. № 877-V.

Пункт 3 р. ІІ Закону № 5333 забороняє органам держнагляду проводити планові заходи аж по останній календарний день місяця (включно), у якому завершується дія карантину. Крім державного контролю:

 • за діяльністю суб'єктів господарювання, віднесених до високого ступеня ризику;
 • у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
 • у сфері санітарного та епідемічного благо­получчя населення.

3 Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 р. № 533-ІХ.

Із цього випливає декілька висновків.

По-перше: Плановий захід може відбутися, якщо підприємство належить до високого ступеня ризику у сфері госпдіяльності, віднесеній до відання певного держоргану. Який ступінь ризику присвоєно підприємству, можна дізнатися з відповідного річного плану на 2021 р., якщо воно до нього потрапило. Якщо заразом юрособа фігурує в річному плані якогось держоргану, але має середній або низький ступінь ризику, то планова перевірка в неї не повинна здійснюватися (ну і звісно, куди ж ми без винятків. Їх вказано нижче в "по-друге" й "по-третє"). Наприклад, Держпраці на своєму офіційному сайті визнає, що планові заходи може здійснювати тільки стосовно суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, зокрема, які експлуатують об'єкти підвищеної небезпеки.

По-друге: Якщо підприємство має дотримуватися державних регульованих цін і потрапило в річний план Держпродспоживслужби, то планова перевірка в нього відбудеться незалежно від ступеня ризику. Передусім мовиться про державне регулювання цін (тарифів) у разі надання житлово-комунальних, транспортних, послуг зв'язку, платних послуг, а також торгівлю лікарськими засобами. Тут можна орієнтуватися на перелік питань щодо проведення перевірки в згаданих озах4, які закарбовано в уніфікованій формі акта перевірки, що затверджено наказом Мінекономрозвитку України від 26.08.2020 р. № 1637.

Оаза — сфера.

По-третє: Планові перевірки щодо дотримання вимог санітарного законодавства, які теж здійснюють територіальні органи Держпродспоживслужби, можуть бути проведені відповідно до річного плану незважаючи на ступінь ризику підприємства.

Отже, з огляду на існуюче нормативне регулювання, наразі в підприємства може відбутися плановий захід, тільки якщо воно фігурує в певному річному плані органу держнагляду та має високий ступінь ризику у сфері, віднесеній до відання цього держоргану та/або щодо підприємства, згідно річного плану, передбачено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері застосування державних регульованих цін та/або санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Нагадаємо: про плановий захід держорган повинен письмово повідомити суб'єкта господарювання не пізніш як за 10 днів до дати його здійснення. А в разі неодержання такого повідомлення підприємство має право не допускати контролерів до перевірки (ч. 4 ст. 5 Закону № 877). Інші підстави для недопуску передбачено ст. 10 цього-таки Закону. Зокрема, якщо контролюючий орган не затвердив та не оприлюднив на власному офіційному вебсайті уніфікованої форми акта, де зафіксовано перелік питань залежно від ступеня ризику.

Але варто пам’ятати, що, відповідно до постанови КМУ від 09.12.2020 р. № 1236 (станом на 03.02.21 р.), карантин на території України діє до 28.02.21 р. Якщо його не подовжать і в цьому плані усе залишиться без змін, то це означатиме й кінець мораторію на перевірки як органів держнагляду, так і податкових органів.

Органи ДПС

На документальні та фактичні перевірки з 18.03.2020 р. і до завершення карантину діє мораторій, який прописано в п. 522 підрозділу 10 р. ХХ Податкового кодексу України (далі — ПКУ). Пункт 75.1 цього самого Кодексу під документальними розуміє планові та позапланові перевірки, які можуть бути виїзними та невиїзними. Відтак і на них поширюється запрова­джене тимчасове табу. Виняток становлять камеральні перевірки, оскільки вони є окремим видом перевірок (не належать ані до документальних, ані до фактичних), які здій­снюються без будь-якого спеціального рішення керівника податкового органу або направлення на їх проведення.

Опріч цього, згідно зі згаданою нормою р. ХХ ПКУ, мораторій не розповсюджується на:

 • документальні позапланові перевірки, що проводять на звернення платника;
 • документальні позапланові перевірки з підстав, визначених пп.пп. 78.1.7 та 78.1.8 ПКУ;
 • фактичні перевірки щодо порушення вимог законодавства в частині:
 • обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
 • цільового використання платниками пального та спирту етилового;
 • обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
 • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва та обігу спирту етилового, алкоголю і тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених пп.пп. 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 ПКУ.

Але, як і в попередньому випадку, чинний мораторій — не перешкода для формування та затвердження річного плану-графіка документальних планових перевірок на поточний рік, який розміщено на офіційному порталі ДПС. Із нього можна дізнатися: чи є там ваше підприємство та на який місяць заплановані велебні "гості". Утім, вважаємо, що візит податківців із плановою перевіркою під час дії мораторію суперечитиме закону.

Звісно, не слід відкидати, що мораторій завершиться (або його скасують), а річний план — змінять. Останню опцію віднедавна містить п. 77.2 ПКУ. Однак зміни до плану-графіка на поточний рік допустимо вносити не частіше одного разу в І та одного разу в ІІ кварталі такого року5. При цьому, якщо платник потрапив у річний план внаслідок його оновлення у І кварталі, то його перевірку дозволено розпочинати не раніше 1 липня, а якщо це сталося у ІІ-ому, то не раніше 1 жовтня поточного року. Оновлений план-графік повинен бути оприлюднений на офіційному вебсайті ДПС до 30 числа останнього місяця кварталу (у разі зміни найменування платника, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок — до 30 числа місяця, що передує тому, у якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки).

5 Крім випадків, коли вони пов'язані зі змінами найменування платника, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправленням технічних помилок.

Декілька слів щодо позапланових та фактичних перевірок, які не потрапили у винятки п. 522 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ. Наприклад, в ІПК від 20.08.2020 р. № 3469/ІПК/99-00-07-08-01-06 ДПСУ зауважила: організація та проведення перевірки на підставі пп. 78.1.12 ПКУ можливі після завершення карантинних обмежень.

Тобто сьогодні її проведенню заважає мораторій, тривалість якого припасовано до дії згаданих обмежень. Аналогічно можна виснувати й стосовно перевірок з інших підстав, від яких захищає п. 522 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ.

Наразі у сухому залишку маємо мораторій на планові податкові перевірки, а також на левову частину позапланових та фактичних. Тому допоки діятиме карантин для опору коронавірусу, встановлений Кабміном, на шляху організації і проведення цих податкових перевірок стоятиме юридична стіна у вигляді мораторію!

Юрій ІЛЬНИЦЬКИЙ, 
консультантгазети  "Все про бухгалтерський облік"

P. S.

03.02.21 р. Мінфін на своєму офіційному сайті повідомив, що рішенням Кабміну затверджено постанову, якою скорочено строки дії обмежень у частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок.

Сказано, що рішенням Уряду надається дозвіл на проведення перевірок, зокрема:

 • тимчасово зупинених та незавершених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті на дату запровадження мораторію;
 • документальних перевірок суб’єктів господарювання реального сектору економіки, які за даними аналітичної системи проводять ризикові операції та опрацьовуються в межах роботи Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування оприлюднених у засобах масової інформації фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади;
 • документальних перевірок щодо дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;
 • позапланових документальних перевірок, необхідність для проведення яких виникла за результатами розгляду скарг на дії чи бездіяльність контролюючих органів щодо неправомірного нарахування грошових зобо­в’язань платників податків.

При цьому наголошено, що заборона на проведення документальних перевірок фізосіб-підприємців залишається незмінною.

Але ж мораторій на перевірки запроваджено законами, а не актами Кабміну…

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

 • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати