Фальшивка у виручці: зберігайте спокій!
28.03.2018 | 15:36
Яка процедура перевірки купюри на справжність

Може статися, що ваш касир пропустить у касу фальшивку. Особливо зростають шанси у підроблених грошей на тих фірмах, хто нехтує встановленням детекторів валют. А сучасні Остапи Бендери не сплять, тож однієї перевірки на світло та намацування рельєфних зображень може бути замало. Так, ви спокійно прийняли гроші, оприбуткували в касі та передали їх наприкінці робочого дня інкасаторам. А вже в касі банку, на більш досконалому обладнанні і класифікували сумнівну купюру. А виявлення під час приймання готівки сумнівних, а також неплатіжних, навмисно пошкоджених з метою шахрайських дій банкнот — пряма підстава для вилучення коштів банком. Який план дій далі?

Крок 1 ► Банк складає акт про розбіжності

Крок 2 ►Сумнівні кошти вилучають, оформивши довідку (один примірник — клієнту)

Крок 3 ►Банк направляє купюри на перевірку протягом 20 р. дн.

Крок 4 ► Банкноту перевіряють протягом 5 р. дн. За потреби строк продовжують до 60 р. дн.

Крок 5 ► Акт про дослідження приходить до банку протягом 5 р. дн. (з ним клієнта ознайомлюють під підпис)

Як відображають в обліку результат перевірки

Далі все залежить від того, якою виявилася купюра. Якщо гроші справжні, то все good — гроші зараховують на ваш поточний рахунок. В обліку це фіксують проводкою Дт 311 «Поточні рахунки в національній валюті» Кт 333 «Грошові кошти в дорозі в національній валюті».

Зовсім інша пісня з підробками. На ваш рахунок вони вже не потраплять, а фірма матиме витрати у сумі номіналу фальшивки. Тоді треба списати вартість фальшивок, спираючись на свій примірник акта про дослідження банкнот. Це роблять через Дт 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» Кт 333. Далі цю суму саджають на позабаланс — Дт 072 «Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей». Потім шукають крайнього. Зазвичай ним буде касир, оскільки перевірка справжності грошей — його безпосередній обов’язок. Так говорить п. 21 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148 (далі — Положення № 148).

Та й у ст. 130 Кодексу Законів про працю України (далі — КЗпП) сказано, що працівники несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну фірмі внаслідок порушення покладених на них трудових обов’язків. Але тільки тоді, коли між співробітником та адміністрацією укладено договір про повну матеріальну відповідальність (ст. 134 КЗпП). А перед тим, як допустити касира до роботи, з ним стовідсотково укладають договір про повну матеріальну відповідальність у письмовому вигляді у двох примірниках! До цього нас закликає п. 44 Положення про касові операції.

Тож, якщо вину касира доведено і він погодився компенсувати збитки, то в обліку проводять спочатку Дт 375 «Розрахунки за відшкодуванням завданих збитків» Кт 716 «Відшкодування раніше списаних активів». А вже далі залежно від способу компенсації збитків фіксують:

  • або Дт 301 «Готівка в національній валюті» Кт 375 — якщо купюри вносять в касу готівкою;
  • або Дт 661 «Розрахунки за заробітною платою» Кт 375 — коли кошти утримують із заробітної плати.

І наприкінці не забудьте списати збитки з позабалансу (Кт 072).

Детальніше це питання ми розкрили в газеті «Все про бухгалтерський облік»  № 29 за 2018 р.

З цього номера ви також дізнаєтеся:

☕ що таке фальшиві гроші та які кошти можна приймати в касу;
☕ як обрати гідний детектор валют;
☕ який порядок дій при самостійному виявленні фальшивки;
 облікові правила при самостійному виявленні підроблених грошей.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати