Фінансовий моніторинг: його мета та суб'єкти контролю
22.07.2020 | 11:10

Якщо ви не любите хабарників, хочете, щоб для них втратило сенс вимагати та отримувати хабарі, волієте, щоб в Україні не було корупції, то ви — прихильник "чистих" грошей, а отже, фінансовий моніторинг — це те, що вам має бути до вподоби. То яка його мета, на яких засадах побудована його система? Кого вважають суб'єктами фінмоніторингу? Відповіді на ці та інші запитання ми надали в консультації.

28 квітня набув чинності Закон України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" від 06.12.19 р. № 361-ІХ (далі — Закон). Натомість припинив свою дію його попередник — Закон України від 14.10.14 р. № 1702-VII під такою самою назвою.

Мета нового Закону, як і старого, — у його назві, а саме: запобігання та протидія легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму, фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

І якщо дві останні складові мети Закону, як зазвичай кажуть, не на вустах, оскільки про тероризм і зброю масового знищення ми чуємо не часто, то першу мету в нас не обговорюють хіба що монахи, які живуть у молитвах, і ледарі. Доходи, одержані злочинним шляхом, для багатьох, якщо не для більшості українців, — це доходи, що мають корупційне походження. Звісно, існують й інші джерела таких "злочинних" доходів. А от слова "корупція", "відкат", "хабар" — мабуть, ті, що першими спадають на думку, коли ми чуємо про незаконні доходи.

У Податковому кодексі гроші або майно, отримані платником податку як хабар, навіть зазначено як об'єкт обкладення податком на доходи фізичних осіб (пп. 164.2.12 ст. 164 ПКУ). Тож мета Закону — ускладнити життя особам, у яких грошей більше, аніж вони можуть пояснити, звідки вони в них взялися. А ефективність цього Закону залежатиме від того, як його виконуватимуть ті, на кого покладено відповідні обов'язки щодо виявлення спроб використати незаконним (злочинним) шляхом одержані кошти.

                 <...>

Повна версія статті доступна передплатникам газети у № 68 за 2020 р. на стор. 4

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати