Виплати допомоги та компенсацій переселенцям: чи утримувати ПДФО
Благодійна організація надає щомісячно допомогу тимчасово переміщеним особам, компенсацію за оренду житла. Яку ознаку доходу слід зазначати у звіті за формою № 1ДФ? Чи потрібно благодійній організації розраховувати та перераховувати податок на доходи фізосіб за компенсацію оренди житла тимчасово переміщеним особам?

Відповідь: Відповідно до пп. 165.1.54 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) до оподатковуваного доходу платника податку — фізичної особи не включається, зокрема, сума (вартість) благодійної допомоги:
а) виплаченої (наданої) благодійниками, у тому числі благодійниками — фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції в порядку, визначеному Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», на користь:
— учасників бойових дій <…> (абз. другий);
— учасників масових акцій громадського протесту <…> (абз. третій);
— фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводиться (проводилася) антитерористична операція, та/або вимушено залишили місце проживання у зв’язку з проведенням антитерористичної операції в таких населених пунктах (абз. четвертий);
— фізичних осіб, які мешкали на території Автономної Республіки Крим та вимушено залишили місце проживання у зв’язку з тимчасовою окупацією території України, визначеної Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (абз. п’ятий).
Сума (вартість) зазначеної у цьому підпункті благодійної допомоги, що не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку, визначається згідно з пп. 170.7.8 ПКУ.

Своєю чергою, пп. 170.7.8 ПКУ встановлено, що не включається до оподатковуваного доходу благодійна допомога, що надається згідно з пп. 165.1.54 ПКУ:
а) у будь-якій сумі (вартості), що надається:
— платникам податку, визначеним абзацом другим пп. «а» (тобто на користь учасників бойових дій) та пп. «б» пп. 165.1.54 ПКУ <…>;
— платникам податку, визначеним абзацами третім—п’ятим пп. «а» (в т.ч. на користь так званих переселенців) пп. 165.1.54 ПКУ, як допомога на лікування та медичне обслуговування (обстеження, діагностику), у тому числі для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування, забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення;
б) у сумі, що сукупно протягом звітного (податкового) року не перевищує 500 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2019 р. — 2,086 млн), — на відновлення втраченого майна та на інші потреби за переліком, який визначається Кабінетом Міністрів України, що виникли у платників податку, визначених пп. 165.1.54 ПКУ (в т.ч. на користь так званих переселенців). Якщо загальна сума отриманої благодійної допомоги протягом звітного (податкового) року перевищує зазначений граничний розмір, сума перевищення над таким розміром оподатковується за ставкою 18% і платник податку зобов’язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням сум благодійної допомоги.
Отже, переселенці належать до кола осіб (пп. 165.1.54 ПКУ), у яких отримана ними благодійна допомоги оподатковується за спеціальними правилами, визначеними пп. 170.7.8 ПКУ:
— звільняється від оподаткування сума благодійної допомоги на лікування та медичне обслуговування, обстеження, діагностику (пп. «а» пп. 170.7.8 ПКУ);
— звільняється від оподаткування благодійна допомога в сумі до 2,086 млн грн в рік, що надається на відновлення втраченого майна та на інші потреби за переліком, який визначається КМУ (пп. «б» пп. 170.7.8 ПКУ).
Перелік потреб, сума благодійної допомоги для задоволення яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб, затверджено постановою КМУ від 26.11.14 р. № 653. У п. 2 цього Переліку — забезпечення житлом та житлово-комунальними послугами, а також паливом, необхідним для приготування їжі та обігріву приміщення, транспортне обслуговування, пов’язане з переміщенням осіб з тимчасово окупованої території України та території проведення антитерористичної операції.
Забезпечення житлом і житлово-комунальними послугами, на нашу думку, включає в себе і компенсацію орендної плати, що надається тимчасово переміщеній особі.
Така благодійна допомога відображається в податковому розрахунку за ф. № 1 ДФ з ознакою доходу «169».

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».
У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати