ФОП закрився: чи може він у статусі фізособи погашати власні підприємницькі борги
31.03.2021 | 08:00
ФОП не розрахувався за відвантажений товар. ФОП закрився. Чи може він розрахуватися з нами як фізособа, щоб погасити заборгованість?

Так, може (навіть повинна).

Втрата фізособою свого підприємницького статусу не позбавляє її необхідності відповідати за зобов’язаннями, що виникли раніше, у тому числі в межах її підприємницької діяльності.

По-перше, припинення підприємницької діяльності підприємця (крім банкрутства) не є підставою для погашення його зобов’язань чи визнання заборгованості безнадійною (гл. 50 ЦКУ, пп. 14.1.11 ПКУ). Така підстава передбачена лише при ліквідації юрособи — кредитора чи боржника (ч. 1 ст. 609 ЦКУ, абз. «з» пп. 14.1.11 ПКУ).

По-друге, на відміну від юросіб, які після ліквідації де-факто більше не існують, фізособа, утративши статус підприємця, нікуди не зникає. До того ж ЦКУ не виділяє окремо такого учасника цивільних відносин, як підприємець (ст. 2 гл. 1 ЦКУ).

Таким чином, зобов’язання, що виникли у фізособи в межах її підприємницької діяльності, є зобов’язаннями цієї конкретної фізособи. І не має значення, що в договорі вона фігурує як підприємець. Погашати такі борги їй доведеться уже в статусі звичайної фізособи (екс-підприємця).

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати