Як обліковувати пальне, придбане за смарт-картками
23.03.2018 | 16:26
1308 0

У підприємства є власний автомобіль? Обираєте варіант його заправки на АЗС? Пропонуємо звернути увагу на варіант із використанням смарт-карток. Повірте, використовувати та обліковувати їх простіше простого. Доведемо це далі.

Одним із варіантів придбання паливно-мастильних матеріалів (далі — ПММ) — придбання за допомогою смарт-карток. Що ж то за фрукт такий «смарт-картка»? Смарт-картка — пластикова картка з вбудованою мікросхемою. На вигляд вона дуже подібна до кредитних карток, проте ототожнювати їх не варто. Таку картку АЗС видає клієнту для спрощеного придбання ПММ.

Облікове відображення надходження пального залежатиме від моменту переходу права власності на пальне до покупця: під час отримання смарт-картки або в момент фактичного отримання ПММ.

Якщо підприємство за договором отримує право власності на пальне в момент придбання карток, в обліку цю ситуацію можна відобразити так: Дт 203/1 «Пальне за смарт-картками» Кт 631 (685). Фактичне отримання бензину доцільно показати проводкою. Наприклад: Дт 203/2 «Пальне в автомобільних баках» Кт 203/1.

Коли пальне стає власністю підприємства під час фактичної заправки авто, то бухоблік слід організувати більш деталізовано. Наприклад, виокремити субрахунки: 203/3 «Смарт-картки на пальне на підприємстві», 203/4 «Смарт-картки на пальне у водіїв» тощо. Водночас, якщо підприємство отримує картку в постійне користування, її слід оприбуткувати, наприклад, на рахунок 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети» за ціною її придбання на АЗС. Якщо така картка надається покупцеві лише в тимчасове користування — її наявність на підприємстві можна відобразити в дебеті рахунку 02 «Активи на відповідальному зберіганні».

Ознайомитись із особливостями оприбуткування ПММ за іншими варіантами (за готівку, за відомостями, за талонами) можна в газеті «Все про бухгалтерський облік» за 2018 р. № 27.

Окрім того, із спецвипуску «Автомобіль на підприємстві. Частина І» за 2018 р. № 27 ви дізнаєтесь про таке:

 • як зареєструвати в ДАІ придбаний автомобіль;
 • як документально відобразити надходження авто на підприємстві;
 • як придбання (отримання) автомобілю відобразити в бухобліку;
 • кому, коли та як проводити техогляд автомобіля;
 • як показати проведений техогляд авто в бухгалтерському та податковому обліку;
 • як користуватись розробленими нормами витрат палива;
 • як замовити норми витрат палива для «особливого» авто;
 • на підставі яких даних бухгалтеру відображати списання ПММ;
 • як відобразиться в податковому обліку понаднормове списання ПММ;
 • як обліковувати заміну шин;
 • для яких водіїв медогляд є обов’язковим;
 • як правильно визначити робочий час водіїв.

Катерина ОГУДАЛОВА, 
консультант газети
«Все про бухгалтерський облік»
 

Інші облікові аспекти використання ПММ на підприємстві розглянуто в матеріалах:

☕ Підприємство орендувало автомобіль: списуємо паливо на витрати правильно — у матеріалі газети «Все про бухгалтерський облік» № 101 за 2017 рік
☕ Забезпечуємо пальним виконавця польових робіт: акциз і списання ПММ — у матеріалі газети «Все про бухгалтерський облік»№ 51 за 2017 рік.
☕ Мінінфраструктури підтримує тотальне застосування норм витрачання ПММ — у матеріалі газети «Все про бухгалтерський облік»№ 46 за 2017 рік.
☕ Компенсація ПММ працівнику на власний транспорт, що використовують в госпдіяльності: чи нараховують єдиний внесок — у електронному додатку до газети «Все про бухгалтерський облік» № 110 за 2016 рік.
☕ Зміна номенклатури при купівлі ПММ за смарт-картками: коригуємо ПДВ — у матеріалі газети «Все про бухгалтерський облік»№ 26 за 2016 рік
☕ Використовуємо паливо, придбане в замовника: чи реєструватися платником акцизу — у матеріалі газети «Все про бухгалтерський облік»№ 115 за 2016 рік.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

 • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати