Як обліковувати суми, затрачені на ідентифікацію, паспортизацію та держреєстрацію потенційно небезпечних об’єктів
22.09.2021 | 08:00
Після перевірки пожежної інспекції нас зобов'язали зробити паспорт небезпечного об'єкта. У договорі, рахунку, акті виконаних робіт виконавець зазначив: оплата за розробку ідентифікації потенційно небезпечного об'єкта, розробку паспорта потенційно небезпечного об'єкта, розрахунок категорії стосовно вибухопожежної та пожежної безпеки. Сума істотна. Чи можемо у бухобліку віднести на витрати поточного періоду або необхідно оприбуткувати як нематеріальний актив (рахунок 127), встановити термін експлуатації?

Зважаючи на сталу позицію держорганів щодо обліку подібного роду затрат (зокрема, податківці та мінфінівці свого часу одностайно роз’яснювали, що, наприклад, витрати на отримання такого дозвільного документу як ліцензії слід обліковувати як нематеріальний актив – див. лист Мінфіну України від 13.07.09 р. № 31-34000-20-10/18896), гадаємо, безпечніше обліковувати затрачені суми у складі нематактиву (саме, як Ви зазначили, на субрахунку 127 «Інші нематеріальні активи»). Аргументувати це можна так. 

Маючи потенційно небезпечні об’єкти, Ви, як ми зрозуміли із запитання,  просто зобов’язані їх ідентифікувати, паспортизувати та зареєструвати у Державному реєстрі потенційно небезпечних об’єктів. Вказує на це й Методика ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів, затверджена наказом МНС України від 23.02.06 р. № 98 та Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об'єктів, затверджене наказом МНС України від 18.12.2000 р. № 338 (далі – Положення № 338). Тобто, по суті, можна говорити, що паспортизація потенційно небезпечних об’єктів дає право на законне провадження діяльності з обговорюваними об’єктами. А право на провадження певного виду діяльності прямо згадано серед об’єктів нематактивів (див. останній абзац п. 5 НП(С)БО 8 «Нематеріальні активи»). 

Строк корисного використання означеного нематактиву можна визначити з урахуванням п. 21 Положення № 338. У ньому сказано, що паспорт потенційно небезпечного об'єкта підлягає переоформленню кожні 5 років. Відповідно, апелюючи до цієї норми, можна й встановити 5-річний строк корисного використання обговорюваного нематактиву.  

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати