Як оформити податкову накладну на проценти за товарним кредитом
30.06.2017 | 12:41
Клієнт сплачуватиме нам за відстрочення платежу за відвантажений товар. Який код використати в податковій накладній? 

Відповідь: На нашу думку, платіж, який надійде вам, має характер процентів за договором товарного кредиту. Тож з огляду на роз´яснення контролерів вам слід використати код за УКТ ЗЕД. Щоправда, є суперечливість у виді документа, який слід оформити: розрахунок коригування чи податкову накладну. Далі — докладно.

Під товарним кредитом розуміють товари (роботи, послуги), що передаються резидентом або нерезидентом у власність юридичних чи фізичних осіб на умовах договору, що передбачає відстрочення остаточних розрахунків на визначений строк та під процент (пп.пп. 14.1.245, 14.1.206 Податкового кодексу України, далі — ПКУ).

Укладення такого договору описує ч. 1 ст. 694 Цивільного кодексу України: договір купівлі-продажу може передбачати продаж товару в кредит із відстроченням або з розстроченням платежу. А в згаданому пп. 14.1.206 сказано: проценти нараховують у вигляді відсотків на основну суму заборгованості чи вартості майна або ж у вигляді фіксованих сум.

Щоправда, платники ПДВ стикалися з труднощами, коли первісно в договорі постачання не узгоджували сплату відсотків і про товарний кредит домовилися через деякий час (див. постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.11.13 р. у справі № 826/15366/13-а). Утім тоді суперечка виникла навколо наявності податкового кредиту за відсотками за товарним кредитом у покупця. А коли йтиметься про нарахування ПДВ постачальником, вірогідно, ніхто не піддасть сумніву наявність податку.

Податківці ще з докодексних часів пояснюють, що отримання процентів за товарним кредитом збільшує договірну вартість товару (див. відповідь на запитання 7 р. V листа ДПАУ від 04.12.09 р. № 27084/7/16-1517). Наразі аналогічне актуальне роз’яснення контролерів розміщено в категорії 101.02 Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу zir.sfs.gov.ua: «…якщо сторони укладають договори купівлі-продажу на умовах товарного кредиту, що передбачає відстрочення остаточних розрахунків на визначений строк та під процент, то … база оподаткування ПДВ у продавця таких товарів (робіт, послуг) визначається виходячи з договірної вартості цих товарів, збільшеної на загальну суму процентів, визначених договором». При цьому датою обчислення ПДВ за процентами вважають дату їх нарахування згідно з умовами відповідного договору (п. 187.3 ПКУ).

 

З огляду на озвучений підхід контролерів, у якому вони мовлять про базу оподаткування товарів, вони схиляються до тлумачення операції як постачання товарів. Отже, коректним буде, по-перше, застосування «товарного» коду УКТ ЗЕД. А по-друге, ідеться не про оформлення окремої податкової накладної, а про складання розрахунку коригування, який збільшуватиме вартість постачання товарів. Утім технічно це зробити не завжди просто: проценти можна нараховувати щомісяця й це означатиме щомісячний перегляд ціни поставлених товарів; фіксований розмір процентів, обчислений на одиницю товару (тобто показник «зміна ціни» для розрахунку коригування), може містити більш ніж два знаки після коми, і це може бути підставою для контролерів «сумніватися» у правильності податкової накладної. Тож тут знову доречно буде апелювати до судової практики: ухвалою ВАСУ від 20.01.16 р. у згаданій вище справі № 826/15366/13-а судді підтримали платника ПДВ, який сформував податковий кредит саме за податковими накладними, виписаними на операцію з користування товарним кредитом. Тож, як бачимо, «товарний» характер процентів та їх включення до бази оподаткування поставленого товару не завадили постачальнику скласти окрему податкову накладну, а судді не побачили в цьому порушення.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати