Як оплачувати роботу водіїв у вихідний день
29.03.2021 | 08:00
На нашому підприємстві стало системою залучати водіїв до роботи в суботу (на підприємстві традиційний п’ятиденний графік роботи) з виданням наказу, у якому цей робочий день компенсується іншим днем відпочинку. Проблема в тому, що таких некомпенсованих днів назбиралось досить багато і в найближчий час можливості додатково відпочити не буде. Яким чином можна компенсувати ці дні за минулий час? Чи є можливість створити наказ про зміну компенсації вихідним днем на подвійну оплату? Чи необхідна буде додаткова оплата за надурочний час? Чи взагалі існує можливість не компенсувати цей день тим працівникам, які працюють у вихідний день за власним бажанням?

Надурочна робота — це робота понад нормальну тривалість робочого дня (ст. 62 КЗпП). Наприклад, працівник трудиться 10 год замість 8 год: 2 год — це надурочна робота.

Надурочна робота можлива тільки у виняткових випадках (ст. 62 КЗпП) і лише за дорученням роботодавця (навіть якщо її й не оформлено належним чином).

А коли співробітник сам залишається працювати довше — його справа. Така робота не є надурочною і не оплачується.

Робота у вихідні та святкові (неробочі) дні не є надурочною.

Робота у вихідні та святкові (неробочі) дні забороняється. Випадки, коли можна залучати працівників до роботи в ці дні, також обмежені (ст.ст. 71, 73 КЗпП). Немає такої підстави «у зв’язку з виробничою необхідністю».

Працівники також не повинні самі виходити на роботу у вихідні дні. Але якщо вони виходять, то на свій страх і ризик, а роботодавець не зобов’язаний цю роботу оплачувати. Навіть коли вони напишуть заяву (а вони повинні це зробити) «Прошу дозволити вийти на роботу в суботу», а роботодавець дозволить. Заява потрібна, щоб їх допустила на робочі місяця охорона тощо чи було документальне підтвердження, що вони самі цього хотіли, у разі якоїсь позаштатної ситуації. Але ще краще, коли з метою уникнення нещасних випадків тощо роботодавець унеможливить доступ до робочих місць працівників на вихідні та свята й не практикуватиме цього.

Відповідно до ст. 72 КЗпП робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі (або-або).

Якщо працівник обирає день відпочинку, то робота у вихідний день оплачується в одинарному розмірі (тут ніби міняються місцями вихідний і робочий).

Історично склалося так, що компенсацію за роботу у вихідний день погоджують перед початком роботи і зазначають у наказі про залучення до роботи у вихідний день. Але це не означає, що її не можна змінити: наприклад, день відпочинку на подвійну оплату чи навпаки. Такі випадки нам не зустрічалися, однак це не означає, що таке неможливо.

Якщо працівники виходять на роботу у вихідні чи затримуються, бо не встигають виконати роботу, це може свідчити про те, що штат працівників треба збільшувати. Або варто, наприклад, для водіїв установити 6-денний робочий день, коли постійно є потреба, щоб вони у суботу працювали. Чи залишити 5-денку, але зробити їм тоді вихідним понеділок.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати