Як правильно списувати автозапчастини
03.06.2020 | 08:22
Як правильно списати шини та акумулятори?

Відповідно до п. 7.1 Експлуатаційних норм середнього ресурсу пневматичних шин колісних транспортних засобів і спеціальних машин, виконаних на колісних шасі, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 20.05.06 р. № 488 (далі — Експлуатаційні норми № 488), пневматичну шину списують у разі, коли весь її підсумований фактичний пробіг досяг нормативного. Проте якщо на цей момент залишкова висота рисунка протектора такої шини більша за встановлену законодавством гранично допустиму висоту, то цю шину можна продовжувати експлуатувати за умови, що її технічний стан відповідає вимогам законодавства.

Шини, які відкатали свою норму, списують на підставі Картки обліку пробігу (наробітку) пневматичної шини (її форму наведено в додатку 5 до Експлуатаційних норм № 488). Останню має підписати спеціальна комісія з питань обліку пробігу (наробітку), обігу та списання пневматичних шин (п. 7.1 Експлуатаційних норм № 488). Склад такої комісії слід визначати наказом керівника підприємства.  

Своєю чергою, у п. 3.2 Експлуатаційних норм № 488 також визначено, що у разі виявлення експлуатаційних чи виробничих дефектів, з якими шини не можуть використовуватися з огляду на небезпечність їхнього технічного стану або вони не підлягають ремонту через неприйнятні витрати, то в такому разі шини потрібно також списати (незалежно від того, чи відповідає їхній фактичний ресурс нормативному).

Шини, які достроково й назавжди вибувають з експлуатації (скажімо, через наявні в них дефекти), списують на підставі Акта на списання пошкоджених пневматичних шин. До останнього слід додати Картку обліку пробігу (наробітку) пневматичної шини (абз. 2 п. 3.2, п. 7.11 Експлуатаційних норм № 488). 

В обговорюваному Акті повинна бути наведена така інформація: назва і номер акта; дата його складання та затвердження; склад комісії; торгова марка, модель та державний реєстраційний номер авто, шини якого списують; позначки розміру шин, їх виробника, моделі та порядкові чи інвентарні номери шин; їх фактичні пробіги на дату списання; норма середнього ресурсу пневматичних шин; причини їх списання та висновки комісії. У цьому разі комісії не обов’язково підписувати Картки обліку пробігу (наробітку) пневматичних шин, які додаються до такого Акта.

Відповідно до п. 3.12 Експлуатаційних норм середнього ресурсу акумуляторних свинцевих стартерних батарей колісних транспортних засобів і спеціальних машин, виконаних на колісних шасі, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 20.05.06 р. № 489 (далі — Експлуатаційні норми № 489), досягнення наробітку середнього ресурсу акумуляторної батареї встановленої норми — це обов’язкова, проте не достатня умова для її списання. Вирішальним чинником для списання акумулятора є ознаки його граничного стану, тобто стану, у якому його подальша експлуатація неприпустима чи недоцільна через зменшення ємності нижче за 40% від номінальної або якщо її справність неможливо чи недоцільно відновлювати. Визначити такі ознаки допоможе додаток 13 до п. 8.5 Правил експлуатування акумуляторних свинцевих стартерних батарей колісних транспортних засобів і спеціальних машин, виконаних на колісних шасі, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 02.07.08 р. № 795 (далі — Правила № 795). 

Акумулятор, який вичерпав встановлений ресурс, списують згідно з висновками комісії, яку наказом керівника підприємства уповноважують визначати фактичний технічний стан акумулятора, ухвалювати рішення стосовно подальшого його експлуатування: ремонт, оформлення претензій до продавця (виробника, виконавця робіт з гарантійного обслуговування та/або ремонту акумулятора чи авто), списання, передання на утилізування тощо. Рішення комісії з наведенням причини зняття акумулятора з експлуатування зазначають у Картці обліку наробітку та відстежування обігу АБ (її форму наведено в додатку 12 до п. 8.2 Правил № 795). Остання з висновками про списання є актом списання акумулятора. 

Якщо виявлено виробничі чи експлуатаційні дефекти акумулятора, який неможливо або економічно недоцільно відремонтувати, його списують на підставі акта незалежно від того, чи відпрацював він свій ресурс. Останній складає спеціальна комісія, про яку ми тільки-но згадували (п. 8.5 Правил № 795, п. 3.12 Експлуатаційних норм № 489). До обговорюваного акта доречно також долучити Картку обліку наробітку та відстежування обігу АБ.

У бухобліку списання шин та акумуляторів, вартість яких врахована у складі первісної вартості автомобіля (або якщо їх вартість потрапила до витрат у періоді їх встановлення на авто), проводками взагалі не відображають.

Якщо обліковою політикою підприємства передбачено, що вартість шин/акумуляторів включать до витрат лише після того, як вони відпрацювали свій нормативний ресурс або стали непридатними з інших причин (наприклад, достроково через пошкодження в ДТП), то у звітному періоді їх списання необхідно зробити запис: Дт 23, 91, 92, 93, 94 Кт 207. Витратний рахунок залежить від того, де саме використовується авто. Звісно, це правило діє лише щодо тих шин/акумуляторів, які придбавалися окремо від авто, тобто вони не включені до первісної вартості автівки. 

До речі, витрати на заміну шин/акумулятора власними силами або сторонньою організацією можна включати до тієї самої статті витрат, що й вартість самої шини/акумулятора. 

Звертаємо увагу на те, що списані шини та акумулятори підпадають під визначення відходів зі ст. 1 Закону України «Про відходи» від 05.03.98 р. № 187/98-ВР. Поза тим, відпрацьовані батареї свинцевих акумуляторів і відходи пневматичних шин включено до Жовтого переліку відходів, затвердженого постановою КМУ від 13.07.2000 р. № 1120, тому їх не можна просто викидати на смітник. Підприємству варто укласти договір на утилізацію або договір купівлі-продажу вторинної сировини зі спеціалізованим підприємством. До того ж, п. 9.9 Правил № 795 вимагає від підприємств, які застосовують акумулятори у складі колісних транспортних засобів, здавати відпрацьовані батареї на утилізацію не пізніше трьох місяців після списання.

Водночас у категорії 117.01 Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу податківці роз’яснюють: суб’єкти господарювання, які здійснюють тимчасове розміщення (зберігання) відходів, у тому числі небезпечних (акумулятори, шини, люмінесцентні лампи тощо), до їх передачі на утилізацію та захоронення, не є платниками екологічного податку за умови наявності у них договору на видалення та утилізацію відходів із суб’єктами господарювання (комунальними або спеціалізованими підприємствами тощо). Своєю чергою, податківці зокремлюють, що суб’єкти господарювання, які здійснюють тимчасове розміщення (зберігання) відходів, у тому числі небезпечних (акумулятори, шини, люмінесцентні лампи тощо), є платниками екологічного податку в разі відсутності у них договору на видалення та утилізацію відходів, у якому визначаються терміни передачі відходів на утилізацію та захоронення. 

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати