Як провести списання у зв’язку з псуванням продукції
Якими документами керуватися при списанні скляного та керамічного посуду? Товар купувався з метою подальшої реалізації з ПДВ. 

Документальне оформлення та бухоблік

Глобально усі нестачі ТМЦ на підприємстві можна поділити на нестачі у межах норм природного убутку (втрат, бою тощо) і нестачі понад них.

На сьогодні Норми втрат (бою) фарфоро-фаянсових, майолікових і гончарних товарів, посуду скляного, колб для термосів, затверджені наказом Мінторгу СРСР від 04.01.88 р. № 2, лишаються чинними згідно з постановою Верховної Ради України від 12.09.91 р. № 1545-XII.

До речі, на думку податківців, підприємство не має права самостійно встановлювати норми природного убутку (див. лист ДФСУ від 29.03.18 р. № 1286/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). Тому втрати тих ТМЦ, норми природного убутку яких законодавчо не затверджено, автоматично вважатимуться понаднормативними.

Втрати у межах норм природного убутку, які мають місце при виробництві, включають до виробничої собівартості (тобто їх списують у Дт 23, 91). А нормативну нестачу, що сталася при зберіганні ТМЦ, відносять на витрати періоду (Дт 947 Кт 20, 22, 28 тощо).

Одночасно зі списанням суми нестачі з балансу її зараховують на позабалансовий рахунок Дт 072. Зазначені суми обліковуються на цьому субрахунку до моменту вирішення питання про винуватця такої нестачі (п. 5.7 Методрекомендацій з бухобліку запасів, затверджених наказом Мінфіну України від 10.01.07 р. № 2).

Далі усе залежить від того, чи встановлено винну особу. 

Якщо винну особу не буде встановлено, сума нестачі обліковуватиметься на позабалансовому субрахунку, поки зберігається вірогідність виявити винуватця.

Якщо особу винуватця встановлять, суму втрат списують (Кт 072) і одночасно визнають заборгованість винної особи з відшкодуванням збитку в кореспонденції з іншим операційним доходом: Дт 375 Кт 716.

Зазначимо, що списанню нестачі посуду через його бій на складі має передувати проведення інвентаризації (п. 3 р. IV Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого наказом Мінфіну України від 02.09.14 р. № 879). Списання нестач ТМЦ оформлюють відповідним наказом керівництва.

Як оформити результати інвентаризації запасів та облікувати нестачі запасів, ми розповіли в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 95 за 2018 рік на стор. 22.

Підкреслимо, що відмінності між нормативними та понаднормативними видами нестач загалом полягають у двох аспектах: у ПДВ-обліку і в наявності винної особи. 

ПДВ

Відповідно до п. 198.5 ПКУ нарахування компенсуючих ПДВ-зобов’язань має відбуватися лише за наднормативними втратами запасів, які було придбано з «вхідним» ПДВ і за якими платник мав право на включення таких сум до складу податкового кредиту (тобто за наявності недефектної ПН, зареєстрованої в ЄРПН).

Базою нарахування ПДВ-зобов’язань у такому разі буде вартість придбання наднормативно списаних ТМЦ (п. 189.1 ПКУ).

Якщо вартість наднормативного бою посуду списуватимуть без встановлення винної в цьому особи, то нараховувати додаткові ПДВ-зобовязнання не знадобиться. А от якщо підприємство встановить винну особу, яка надалі компенсує вартість наднормативно розбитого посуду, контролери трактуватимуть отримані від винної особи кошти як компенсацію вартості товарів, яка є базою обкладення ПДВ згідно з пп. «а» п. 185.1 ПКУ (див. 101.15 ЗІР). І в такому разі нараховувати ПДВ-зобов’язання доведеться з урахуванням мінімальної бази (п. 188.1 ПКУ) і незважаючи на наявність «вхідного» ПДВ (тобто навіть якщо такі запаси придбавалися у неплатника ПДВ). 

Податок на прибуток

Списання нестач (як нормативних, так і понаднормативних, з відшкодуванням винною особою їх вартості чи ні) ТМЦ відображатиметься в податково-прибутковому обліку за бухобліковими правилами, тобто у складі витрат (у сумі списаного посуду) та доходів (якщо завдані збитки компенсує винна особа).

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати