Як провести в бухобліку результати податкової перевірки
Після податкової перевірки виписано податкові повідомлення-рішення з податку на прибуток та ПДВ, зменшення витрат та ПДВ щодо одного з постачальників. Як правильно відобразити в обліку суми за ППР (податок та фінансові санкції): включити до витрат чи донарахувати ПДВ ти зменшити витрати? Як відобразити в декларації з податку на прибуток?

У описаній вами ситуації важливо відзначити, що «зняття» витрат платника податку на прибуток за не повністю оплаченими юридичними послугами за наслідками податкової перевірки не є підставою для списання цієї заборгованості в бухобліку.

Факт визнання операції нереальною (якої насправді не було, фіктивною) впливає на об'єкт обкладення податком на прибуток і донарахування контролюючим органом штрафу й пені.

Тобто, якщо за підсумками перевірки податківці «зняли» платнику податків витрати, тож у його обліку має місце помилка, але лише в частині неправильного визначення суми податкового зобов'язання (і витрат) з податку на прибуток.

Суми штрафних санкцій і пені, нарахованих податківцями й іншими контролюючими органами за порушення законодавства, впливають на бухфінрезультат за правилами бухобліку, тобто в складі витрат. Податкових різниць ці штрафи не обумовлюють. Тому збільшувальне коригування згідно з пп. 140.5.11 ПКУ на суму податкових штрафів робити не потрібно (див. листи ДФСУ від 03.03.17 р. № 4486/6/99-99-15-02-02-15 і від 03.10.17 р. № 2115/6/99-99-15-02-02-15/ІПК). 

Зважаючи на викладене, за підсумками податкової перевірки в бухобліку платника податків, якому «зняли» витрати й донарахували зобов'язання з податку на прибуток, штраф і пеню слід відобразити лише так: 

— донарахування податку: Дт 98 Кт 641/податок на прибуток — якщо донараховано податок за період поточного року; Дт 441 Кт 641/податок на прибуток — якщо донараховано податок за минулий рік;

— нарахування й сплату штрафу та пені (Дт 948 Кт 641/податок на прибуток; Дт 641/податок на прибуток Кт 311).

На наявність і розмір (суму) кредиторської заборгованості перед контрагентом, операцію з яким податківці під час перевірки визнали фіктивною, результати податкової перевірки не впливають.

Для виправлення помилок, виявлених контролерами під час перевірки, складати уточнюючу декларацію не потрібно. Як пояснюють податківці, донарахування погодженої з ППР суми податку на прибуток автоматично провадиться в інтегрованій картці платника (ІКП).

Суми нарахованих у ППР штрафів і пені лише візьмуть участь у визначенні об'єкта оподаткування за поточною декларацію з податку на прибуток у складі витрат.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати