Як рахувати курсові різниці за валютною позикою
Наша компанія взяла валютний позику 1 квітня на 8 місяців у іноземної компанії на поточні витрати. За умовами договору проценти нараховують щомісяця, а перераховують нерезиденту разом із основною сумою боргу по завершенні всього строку користування іноземними грошенятами.
Чи потрібно рахувати курсові різниці за такою валютною позикою і як?

Запитання з редакційної пошти

ВІДПОВІДЬ: Так, і за тілом валютної позики, і за нарахованими, але не виплаченими процентами слід рахувати курсові різниці. Пояснимо.

Отриманий валютний кредит слід обліковувати як зобов’язання. Оскільки маємо справу із короткостроковою позикою, її отримання зазвичай фіксують за кредитом субрахунку 602 «Короткострокові кредити банків в іноземній валюті».

Якщо ж валютну позику надав не банк, а, приміром, іноземний засновник, то її слід обліковувати за кредитом субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» або на спеціально створеному для цього субрахунку 607 «Короткострокові процентні позики в іноземній валюті».

Зобов’язання підприємства повернути в інвалюті отриману раніше валютну позику — монетарна стаття за всіма правилами. А отже, на кожну дату балансу та на дату госпоперації (читай — дату повернення кредиту) потрібно буде перерахувати таке зобов’язання, враховуючи актуальний курс НБУ.

Механіка розрахунку курсової різниці доволі проста. Для їх обчислення слід скористатись формулою:

КР = МС х (КНБУ2 – КНБУ1)

де КР — сума курсової різниці;

МС — сума монетарної статті («тіла» кредиту);

КНБУ2 — курс НБУ на дату розрахунку курсової різниці (себто на дату балансу чи дату повернення кредиту);

КНБУ1 — курс НБУ на дату попередньої оцінки монетарної статті в інвалюті (тобто на дату отримання валютної позики чи останню дату балансу).

Визначені таким чином курсові різниці відносять до операційної чи неопераційної діяльності залежно від того, для яких цілей було отримано кредит (див. також лист Мінфіну України від 24.03.04 р. № 31-04200-20-25/4757).

Так, якщо отримані в позику іноземні грошенята компанія використає у власній операційній діяльності, то й курсові різниці за ними слід показати за дебетом субрахунку 945 «Втрати від операційної курсової різниці» або ж за кредитом субрахунку 714 «Дохід від операційної курсової різниці».

Якщо ж позикові кошти у валюті було залучено для неопераційної діяльності, то їх, відповідно, фіксують за дебетом субрахунку 974 «Втрати від неопераційних курсових різниць» або за кредитом субрахунку 744 «Дохід від неопераційних курсових різниць».

Аналогічна ситуація з нарахованими процентами. Витрати за процентами (за Дт 951 чи Дт 952) визнають за курсом НБУ на дату їх нарахування і надалі не перераховують через коливання валютного курсу.

А от заборгованість щодо нарахованих відсотків на субрахунку 684 доведеться перераховувати на кожну дату балансу та дату госпоперації (дату її погашення) (п.п. 7, 8 П(С)БО 21). Тобто навіть якщо відсотки нарахували вчора, а виплатили сьогодні —заборгованість доведеться переоцінити через зміну курсу (адже курс НБУ міг змінитись). Курсову різницю розраховують і обліковують у такому разі за загальними правилами.

Більше про юридичні та облікові тонкощі отримання валютної позики читайте в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 32 за 2018 р.. Зокрема, у цьому номері ви знайдете відповіді на такі запитання:

☕ як зареєструвати договір валютної позики від нерезидента;
☕ за яких умовах нараховувати відсотки;
☕ які наслідки відмови в реєстрації договору;
☕ як обліковувати короткострокову валютною позику;
☕ коли курсові різниці за валютною позикою потраплять до капіталу;
☕ як позичальнику обліковувати довгострокову валютну позику?

Крім того, на цю теми ви можете додатково почитати в газеті «Все про бухгалтерський облік»:

☕ Як визначити термін повернення позики, якщо його немає в договорі;
☕ Як правильно читати договір: договір позики;
☕ Короткострокові позики: чи потрібно дисконтувати для фінзвітності за МСФЗ;
☕  Процентна різниця з податку на прибуток: розглядаємо на прикладах;
☕ Процентна різниця: коли можна зменшити фінрезультат.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати