Як вплине на визначення податку на прибуток благодійна допомога
Підприємство — платник податку на прибуток надає нецільову благодійну допомогу. Чи є така допомога витратами для цілей податку на прибуток?

Податково-прибутковий облік наразі танцює під бухоблікову дудку (п. 44.2, пп. 134.1.1 ПКУ). Так, як відомо, нині об’єкт обкладення податком на прибуток визначають так: бухфінрезультат до оподаткування, визначений у фінзвітності відповідно до П(С)БО або МСФЗ, коригують (збільшують та/або зменшують) на т.зв. податкові різниці, передбачені р. III ПКУ1.

Щоправда, такий алгоритм безальтернативно працює лише для прибутківців, у яких минулорічний бухдохід був більше 20 млн грн2. Підприємства, які не дотягли до встановленої бухдохідної планки, можуть прийняти рішення не коригувати бухфінрезультат на всі податкові різниці з р. III ПКУ (окрім коригування на від’ємне значення об’єкта оподаткування минулих звітних років) — пп. 134.1.1 ПКУ.

Отже, якщо ваше підприємство в цілях оподаткування не веде обліку податкових різниць із р. III ПКУ, то операції з надання благодійної допомоги йому слід відображати за правилами бухобліку. Інакше кажучи, визнані в бухобліку витрати від благодійки (Дт субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності»3) безперешкодно вплинуть на його оподатковуваний прибуток (до того ж без якихось додаткових умов чи обмежень).

Якщо ж ваша компанія в обов’язковому чи добровільному порядку веде облік податкових різниць із р. III ПКУ, то тут уже важливо знати статус отримувача благодійної допомоги. Так, якщо це фізособа, яка не є суб’єктом підприємницької діяльності, фізособа-загальносистемник чи підприємство — платник податку на прибуток, то «благодійні» витрати вплинуть на її податково-прибутковий облік за правилами бухобліку.

Коли ж отримувачем благодійної допомоги виступає, скажімо, єдинник чи т.зв. нульовик, то в цьому разі доведеться застосовувати збільшувальне коригування із пп. 140.5.10 ПКУ. У додатку РІ до декларації з податку на прибуток його записують до рядка 3.1.10.

Якщо одержувачем благодійної допомоги є неприбутківець чи неприбутківець-фізкультурник, то тоді вмикатимуться збільшувальні різниці з пп. 140.5.94 та пп. 140.5.14 ПКУ. Детально про механізм їхнього застосування ми розповідали в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 26 за 2020 рік на стор. 32.

1 За певних обставин потрібно зважати ще й на «перехідні» податкові різниці з підрозділу 4 р. ХХ ПКУ.  

2 Із 2020 року, нагадаємо, діє вже підвищений до 40 млн грн бухдохідний критерій. Більше про це ми розповідали в газеті «Все про бухгалтерський облік» за 2020 рік: № 52 на стор. 8 та № 59 на стор. 37.

3 Ґрунтовно про облік витрат на благодійність ми розповідали в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 12 за 2020 рік на стор. 16.

4 Виняток — випадки, що підпадають під дію абз. 2 п. 33 та п. 511 підрозділу 4 р. ХХ.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати