Як визначити базу оподаткування підприємцю в разі отримання валютної виручки
Юридична особа третьої групи перебуває на єдиному податку (5%), без ПДВ. Що є оподатковуваним доходом для єдинника при роботі з валютним рахунком?

Якщо платник єдиного податку — юридична особа отримав дохід, виражений в іноземній валюті, його слід перерахувати у гривні за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, установленим Національним банком України на дату отримання такого доходу відповідно до п. 292.5 ПКУ. 

Водночас у категорії 108.01.02 ЗІР податківці роз’яснили: якщо з виручки в іноземній валюті за надані товари (роботи, послуги) утримуються відсотки (комісійні) на користь міжнародної системи грошових переказів (SWIFT, Western Union, MoneyGram тощо), то доходом юридичної особи — платника єдиного податку третьої групи є повна сума виручки, перерахована у гривні за офіційним курсом НБУ на дату її надходження (з урахуванням коштів, утриманих міжнародними системами за переказ валютних коштів).

Крім того, юрособи-єдинники 3 групи використовують дані спрощеного бухобліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень п.п. 44.2, 44.3 ПКУ.

Бухоблік операцій з іноземною валютою ведуть відповідно до вимог П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів».

Отже, в операціях з інвалютою юрособа — платник єдиного податку 3 групи визначає дохід згідно з вимогами п. 292.5 ПКУ і П(С)БО 21. Зокрема, і курсові різниці від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції.

Позитивне значення курсових різниць від перерахунку іноземної валюти включається до складу доходів такого платника податку.

Від’ємне значення курсових різниць від перерахунку іноземної валюти не зменшує базу обкладення єдиним податком, оскільки в податковій декларації юридичної особи відображення витрат не передбачено.

У разі продажу іноземної валюти після дати звітного балансу у складі доходу враховується позитивна різниця між доходом, отриманим від продажу цієї валюти, та доходом, отриманим від здійснення перерахунку такої іноземної валюти в гривні на дату закінчення попереднього звітного кварталу. Від’ємні курсові різниці, що виникають у разі продажу іноземної валюти та її перерахунку, не зменшують базу обкладення єдиним податком.

Такі висновки роблять контролюючі органи з пп. 2 п. 292.1, пп. 296.1.3 ПКУ (див. роз’яснення в категорії 108.01.02 ЗІР).

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати