Як запровадити робочу суботу на сезонному виробництві
У нас сезонний характер роботи, весною та влітку ми маємо основне навантаження. На період великого навантаження хочемо ввести на підприємстві суботу робочим днем для більшості працюючих. Що для цього потрібно зробити? Які видати необхідні документи?

Відповідь: Зміну графіка роботи підприємства оформлюють наказом.
Зміна режиму роботи відноситься до істотних умов праці, тому згідно зі ст. 32 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) працівників слід попередити про це не пізніше ніж за 2 місяці до введення нового графіка.

Виконання цієї вимоги реалізують таким чином: видають наказ про зміну графіка, ознайомлюють із ним усіх працівників під розпис, далі — через два місяці вводять новий графік (зазвичай про це видають окремий наказ).
Якщо колишні істотні умови праці не може бути збережено, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, то трудовий договір припиняють за п. 6 ст. 36 КЗпП.
Водночас ураховуйте, що згідно зі ст. 50 КЗпП нормальна тривалість робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень. Зокрема, ст. 52 КЗпП передбачено, що за шестиденного робочого тижня тривалість щоденної роботи не може перевищувати 7 годин при тижневій нормі 40 годин. Напередодні вихідних днів тривалість роботи за шестиденного робочого тижня не може перевищувати 5 годин (ст. 53 КЗпП). Тож якщо ви вводите шестиденний робочий тиждень замість п'ятиденного, треба слідкувати за тим, аби кількість годин робочого часу за графіком не перевищувала встановленої норми.
Якщо за умовами виробництва щотижнева тривалість робочого часу не може бути додержано, доцільно запровадити на підприємстві підсумований облік робочого часу (ст. 61 КЗпП). Зокрема, підсумований облік установлюють у сільському господарстві, лісовій промисловості та лісовому господарстві, на підприємствах зв'язку тощо. Детально про те, як це зробити, та як за таких умов рахувати понаднормові години роботи — читайте в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 84 за 2017 рік на стор. 6—8. Надурочні години роботи за підсумованого обліку оплачують згідно зі ст. 106 КЗпП у подвійному розмірі (детальніше — у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 84 за 2017 рік на стор. 9).
Роботу в суботу, яка за графіком роботи є робочим днем, оплачують у звичайному порядку.
Водночас якщо працівники працюють у день, який за їхнім графіком роботи є вихідним, тоді роботу в такий день необхідно компенсувати за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі (ст.72 КЗпП).


Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».
У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати