Як здійснити бюджетне відшкодування
05.08.2019 | 08:19
ТОВ є міжнародною транспортною компанією, яка надає послуги з перевезення вантажів автомобільним транспортом у міжнародному напрямку. Згідно з пп. 195.1.3 ПКУ на такі послуги ПДВ нараховується за нульовою ставкою, а комплектуючі, запасні частини, дизельне паливо для обслуговування автомобіля купуємо за основною ставкою ПДВ. Виходячи зі сказаного вище, з 2014 р. маємо більше 1 млн ПДВ на рахунку. Просимо роз’яснити, як відшкодувати ПДВ, аби витратити ці кошти на потреби підприємства?

Порядок визначення суми ПДВ до відшкодування з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків регламентовано ст. 200 Податкового кодексу України (далі — ПКУ).

Сума податку, що належить сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п. 200.1 ПКУ).

У разі додатного значення розрахованої згідно з п. 200.1 ПКУ суми вона підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету в строки, установлені цим розділом (п. 200.2 ПКУ).

Загальну суму ПДВ, заявлену до бюджетного відшкодування, відображають у рядку 20.2 Декларації з ПДВ. Водночас платник ПДВ може обрати, в якій формі він бажає отримати бюджетне відшкодування (пп. «б» п. 200.4 ПКУ):

— поповнення поточного рахунку (рядок 20.2.1);

та/або

— у рахунок сплати грошових зобов'язань чи погашення податкового боргу такого платника ПДВ з інших платежів, що сплачують до держбюджету (рядок 20.2.2).

Водночас декларування бюджетного відшкодування — право платника, а не його обов’язок. І платник ПДВ сам вирішує: всю чи частину суми від’ємного ПДВ, що відповідає критеріям бюджетного відшкодування, заявити на повернення.

При цьому в пп. «б» п. 200.4 ПКУ встановлено такі обмеження:

— сума ПДВ, яку заявляють до відшкодування, має бути фактично сплачена в попередніх і звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до бюджету;

— сума заявленого відшкодування не може перевищувати результату формули (SНакл), обчисленого відповідно до п. 2001.3 ПКУ на момент подання податкової декларації.

Крім зазначених обмежень, заявити на бюджетне відшкодування платник ПДВ може лише суму від’ємного ПДВ, що залишається після вирахування суми податкового боргу із ПДВ, який виник у попередніх звітних періодах (пп. «а» п. 200.4 ПКУ, пп. 4 п. 5 р. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну України від 28.01.16 р. № 21). Податковий борг за іншими платежами до держбюджету в розрахунку бюджетного відшкодування участі не бере.

Відповідно до ст. 200 ПКУ платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми такого відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію з ПДВ (у разі заявлення суми від'ємного значення ПДВ до бюджетного відшкодування разом із декларацією подають додатки Д3 та Д4 із заповненням вступної частини й таблиці 1 Декларації з ПДВ) та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Заяви про повернення суми бюджетного відшкодування автоматично вносять до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання в хронологічному порядку їх надходження.

Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість затверджено постановою КМУ від 25.01.17 р. № 26.

Особливості та підводне каміння процедури бюджетного відшкодування з ПДВ розглянуто в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 102 за 2017 рік на стор. 26.

Також у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 17 за 2019 рік на стор. 28 висвітлено нюанси перевірок платників ПДВ, які претендують на бюджетне відшкодування ПДВ.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати