Які операції будуть фінмоніторити та які ризики для пересічних людей
27.07.2020 | 15:10

Якщо вам ще здається, що фінансовий моніторинг — це не про вас, то є шанс здивуватися, коли саме ваша операція раптом виявиться заблокованою фінустановою. І це станеться не тому, що вона злочинна, а тому, що в працівника банку чи іншого суб'єкта первинного фінмоніторингу виникне підозра в її протизаконості. А це — явище непередбачуване. Адже кожен підозрює на свій лад, та й причиною підозри іноді може бути нерозуміння суті тієї чи іншої операції. Хай там як, а фінмоніторинг обумовлює певні ризики навіть для пересічних громадян. Тому варто знати: які саме операції контролюють та які ризики такого контролю. Відповідям на ці запитання й присвячено нашу консультацію.

Із 28 квітня 2020 р. діє Закон України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" від 06.12.19 р. № 361-ІХ (далі — Закон № 361). Його мета — моніторити певні фінансові операції та виявляти ризиковані щодо відмивання "брудних" грошей, фінансування тероризму та зброї масового знищення.

Які операції під прицілом фінмоніторингу

Зрозуміло, усі операції моніторити досить складно, і через їх великий обсяг можна втратити дійсно небезпечні. Тож законодавець і визначив, що моніторити треба не всі, а лише певні операції. Такими п. 67 ч. 1 ст. 1 Закону № 361 називає:

  • порогові фінансові операції;
  • підозрілі фінансові операції (діяльність).

Отже, необхідно з'ясувати, що має на увазі Закон № 361, говорячи про фінансові операції, аби зрозуміти, які з них — порогові, а які — підозрілі. Так, фіноперацією в Законі № 361 вважають будь-які дії щодо активів клієнта, вчинені за допомогою суб'єкта первинного фінмоніторингу (далі — СПФМ), або про які стало відомо таким СПФМ, як аудиторам, "позаштатним" бухгалтерам та юристам, податковим консультантам, адвокатам, нотаріусам у рамках ділових відносин із клієнтом,
суб'єктам державного фінмоніторингу, Фонду гарантування вкладів фізосіб, держорганам, що провадять діяльність у сфері запобігання та протидії, правоохоронним та розвідувальним органам України в межах виконання Закону № 361.

                  <...>

Повна версія статті доступна передплатникам газети у № 69 за 2020 р. на стор. 6

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати