Якщо раптом війна: працюємо на благо країни
02.03.2022 | 09:55
2054 0

(Відповідаємо на поширені запитання щодо трудових відносин)

Пишу ці рядки то вдома, то у підвальному приміщенні нашого ОСББ (яке щастя, що в нас дружній будинок і є пристойне приміщення, яке ми спільними зусиллями обладнали під укриття), передивляючись інформаційні стрічки новин, вайбер та телеграм­каналів. Знаю, що багато наших бухгалтерів й далі виконують свої професійні обов’язки. Тож і ми не можемо полишити вас наодинці з вашими запитаннями. Тримаємося разом, бо у єднанні сила! Слава Україні! Героям Слава!

Матдопомога та відпустка під час ВОЄННОГО стану

Працівник, який пішов до лав територіальної оборони, написав заяву на відпустку з виплатою матдопомоги.
Чи законно це під час воєнного стану?

ВІДПОВІДЬ: Так, цілком законно, якщо працівник у цей час не потрібен на роботі задля забезпечення нормального функціонування підприємства. Але насправді нормально на сьогодні мало хто працює.

Ба більше, матдопомога — це кошти вашого підприємства. І якщо керівник дозволяє їх виплатити, сміливо це робіть. Виплачуючи матдопомогу, не забувайте про можливість застосування звільнення від оподаткування за пп. 170.7.3 ПКУ. У 2022 р. без обкладення податком на доходи та військовим збором можна виплатити нецільову благодійну матеріальну допомогу в розмірі 3470 грн. Утім, положення пп. 170.7.3 ПКУ не можна застосовувати, якщо йдеться про матдопомогу, яку вплачують до щорічної відпустки. Адже у такому разі йтиметься про виплату матдопомогу, а не виплату нецільової благодійної матеріальної допомоги.

Також пам’ятайте про необхідність нарахування єдиного внеску. Адже матдопомога до відпустки — це зарплатна виплата.

Відпустка без збереження зарплати

Поділіться, будь ласка, зразком наказу на відпустку без збереження зарплати усіх працівників у зв’язку з воєнним станом.

ВІДПОВІДЬ: Такий наказ видати не вдасться, адже за законодавством відправити всіх працівників у відпустку без збереження зарплати, та ще й без їхньої згоди на те, просто неможливо.

Одначе ви можете скористатися ч. 3 ст. 26 Закону про відпустки. Вона передбачає, що на період встановлення КМУ карантину термін перебування у відпустці без збереження зарплати не включається у загальний термін, встановлений ч. 1 цієї статті. А отже, роботодавець може на підставі заяв працівників надати їм відпустки без збереження заробітної плати на час дії карантину. А, як відомо, постановою № 1236 ковідний карантин наразі продовжено до 31.03.2022 р.

Звісно, відпустки без збереження зарплати можна надати і просто за ч. 1 ст. 26 Закону про відпустки. Йдеться про відпустку за сімейними обставинами та з інших причин. Але її можуть надавати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 к.дн. на рік.

Є й ще один варіант — працівник не стає до роботи, а ви не звертаєте на це уваги і табелюєте як інші причини неявки.

Аванс чи позика: шляхи для виплати коштів працівникам

1.Чи можна 1 або 2 березня виплатити аванс по зарплаті за березень?

2. Скажіть, будь ласка, як офіційно можна сплатити людям кошти, окрім зарплати 01.03.2022 р.?

ВІДПОВІДЬ: Так, ви можете це зробити. Ба більше, можна виплатити авансом хоч усю зарплату за березень. Звісно ж, потрібно буде сплатити податкові платежі та ЄСВ.

Можливо вас бентежить норма ст. 115 КЗпП, яка передбачає необхідність виплати зарплати двічі на місяць. Проте ніхто не може бути оштрафований, якщо зарплату буде видано наперед, щоб працівники могли легко перенести тяготи воєнного часу.

Ще один варіант — надати працівникам позичку. Для цього потрібно підписати договір позички та взяти у працівника заяву, за якою вона погашатиметься під час нарахування та виплати заробітної плати. Тут якраз і криється недолік даного методу, адже часто густо укласти договір позички буде складно. Але з іншого боку, якщо мова про допомогу, про документи можна буде подбати і пізніше.

Працівника вбили внаслідок військових дій: оформлюємо припинення трудових відносин

Повідомили, що сьогодні вбито нашу співробітницю. Свідоцтва про смерть допоки немає. Зі слів чоловіка, він передасть його після похорон.

Підкажіть, як оформити її звільнення після надання свідоцтва? А як з виплатами — всі на її ім’я чи рідні? Допоможіть, будь ласка.

ВІДПОВІДЬ: Припинення трудових відносин у разі смерті, у тому числі загибелі внаслідок  ворожих обстрілів, оформлюють наказом по підприємству, у якому посилаються на свідоцтво про смерть. Його видають пізніше за дату смерті, але саме на його підставі відбувається припинення відносин.

Докладно про оформлення припинення трудового договору внаслідок смерті працівника ми писали у газеті “Все про бухгалтерський облік” № 90 за 2021 р., стор. 16. Також у цьому матеріалі читайте про виплату коштів родичам.

ФОП пішов служити: як бути з працівниками?

ВІДПОВІДЬ: Насправді тут є три варіанти дій.

1. Працівники й надалі виконуватимуть обов’язки, а ФОП видасть довіреність на виконання певних дій (наприклад, укладення договорів, розпорядження коштами на рахунках тощо), яку має завірити нотаріус. А коли в пунк­тах дислокації військової частини, з’єднання, установи, військово-навчального закладу, немає нотаріуса чи органу, що вчиняє нотаріальні дії, то командир (начальник) цих частини, з’єднання, установи або закладу (ч. 3 ст. 245 ЦКУ). Зауважимо: перелік того, на які саме дії уповноважений представник ФОП, має визначатися у довіреності.

2. Працівники продовжать виконувати обов’язки, зокрема, працюватимуть за готівку. Тут варто зауважити: ДПСУ вказує, що у зв’язку з запровадженням воєнного стану в Україні, з огляду на військову агресію Російської Федерації проти України, штрафних санкцій на таких підприємців за несплату податків та інших обов’язків на ФОП ніхто не накладатиме, адже маємо справу із форс-мажором (обставинами непереборної сили). Докладно про це читайте на стор. 9 поточного номера.

3. Звільнити працівників за п. 3 ч. 1 ст. 36 КЗпП. Окрім того, трудовий договір може бути розірваний у разі призову або мобілізації ФОПа під час особливого періоду (п. 10 ч. 1 ст. 40 КЗпП). У такому випадку дозволяється звільнення найманого працівника з профспілкою не погоджувати (абз. 10 ч. 1 ст. 431 КЗпП). Стаття 47 КЗпП зобов’язує ФОПа провести під час звільнення розрахунок із працівником і видати йому трудову книжку із внесеним записом. У разі мобілізації ФОПа зазначені обов’язки мають бути виконані протягом місяця після демобілізації без застосування санкцій і штрафів.

Докладно про звільнення працівника в разі мобілізації фізособи-роботодавця читайте у додатку до газети “Все про бухгалтерський облік” № 58 за 2021 р.

У випадку смерті роботодавця — фізособи-підприємця трудові відносини між сторонами припиняються достроково. Про це згадано в листі Мінпраці від 05.03.03 р. № 06/2-2/51.

Якими соцгарантіями користуються члени тероборони?

ВІДПОВІДЬ: На членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань тергромад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом про соцзахист військовослужбовців (ст.24 Закону № 1702).

Чи можна звільнити мобілізованого працівника?

ВІДПОВІДЬ: У жодному разі.

Працівника, якого мобілізували, у тому числі як резервіста до лав ЗСУ, звільняти не можна. Це буде порушенням ст. 119 КЗпП, яка передбачає, що за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, зокрема шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві. Деталі шукайте в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 20 за 2022 р.

Василь ЦИГАНЕНКО,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”

Список використаних нормативно-правових актів:

1. КЗпП — Кодекс законів про працю України.

2. Закон про відпустки — Закон України “Про відпустки” від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.

3. Закон про соцзахист військовослужбовців — Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.91 р. № 2011-XII.

4. Закон № 1702 Закон України “Про основи національного спротиву” від 16.07.2021 р. № 1702-IX.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати