Яким документом підприємець повинен оприбутковувати готівку
Як правильно оформляти первинні документи у ФОП (платник єдиного податку), що надає послуги з ремонту житлових та нежитлових приміщень? Яким первинним документом ФОП зазначає у себе факт отримання готівки (передоплати) за послуги ремонту та видає клієнту за вимогою? Чи є первинний документ бланком суворої звітності, а чи його можна розробити самому та просто роздрукувати на принтері?

Відповідно до п. 44.1 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) платники податків (будь-які, незалежно від юридичного статусу та системи оподаткування) зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних із визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Ба більше, платники податків зобов’язані забезпечити зберігання документів, визначених п. 44.1 ПКУ, а також документів, пов’язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом не менш як 1095 днів із дня подання податкової звітності, для складання якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання — з передбаченого ПКУ граничного терміну подання такої звітності (п. 44.3 ПКУ). За незабезпечення зберігання первинних документів до платників єдиного податку можуть застосувати штраф у розмірі 510 грн відповідно до п. 121.1 ПКУ.

Регістрами обліку для фізосіб-єдинників є Книга обліку доходів (якщо підприємець — неплатник ПДВ) або Книга обліку доходів та витрат (якщо підприємець — платник ПДВ).

Первинними є документи, що містять відомості про господарську операцію.

В обговорюваному випадку господарською операцією є приймання фізособою-єдинником від клієнтів готівкових коштів як попередньої оплати вартості замовлених послуг з ремонту приміщень.

Тож первинним у такому разі буде розрахунковий документ, що підтверджуватиме факт оплати клієнтами послуг з ремонту приміщення.

Порядок оформлення розрахункових документів у разі проведення розрахункових операцій за готівку в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО). 

В абз. 17 ст. 2 Закону про РРО зазначено, що розрахунковий документ — це документ установленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Водночас п. 6 ст. 9 Закону про РРО зазначено, що РРО (тобто касові апарати) та розрахункові книжки не застосовують, зокрема, під час продажу товарів (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення) або надання послуг фізособи-підприємці, які належать, відповідно до ПКУ, до груп платників єдиного податку, котрі не застосовують РРО.

Так, відповідно до п. 296.10 ПКУ реєстратори розрахункових операцій не застосовують платники єдиного податку:

— першої групи;

— другої — четвертої груп (фізичні особи — підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн грн. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 млн грн застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку.

Та попри те, що названі суб’єкти господарювання можуть не використовувати РРО, вони зобов'язані видати покупцеві чек, накладну або інший письмовий документ, що засвідчує передання права власності на товари (надані послуги) від продавця до покупця, з метою виконання вимог Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.91 р. № 1023-XII. Порушення цього правила обумовлює відповідальність, передбачену зазначеним Законом, але не може бути підставою для застосування до порушника адміністративних чи фінансових санкцій, передбачених законодавством з питань оподаткування (п. 15 ст. 3 Закону про РРО). 

Однак якщо форми та зміст фіскального чека, розрахункової квитанції та інших розрахункових документів, надання покупцю яких обов’язкове, установлено п. 2 р. II Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну України від 21.01.16 р. № 13 (далі — Положення № 13), то форму та зміст товарного чека на теперішній час законодавчо не визначено. 

Таким чином, фізособи-єдинники, які мають право не використовувати РРО, можуть видавати товарні чеки довільної форми. У категорії 109.10 ЗІР та листі ДФСУ від 20.07.18 р. № 24188/6/99-99-14-05-01-15 податківці щодо цього висловили аналогічну думку.  

Проте з огляду на зміст Закону про захист прав споживачів, а також визначення Законом про РРО  терміна «розрахункові документи», до яких, зокрема, належать товарні чеки, уважаємо, що товарний чек повинен містити напис «Товарний чек» та за змістом відповідати вимогам п. 2 р. II Положення №13, окрім відображення в ньому фіскального номера РРО, напису «Фіскальний чек».

Таким чином, у цьому разі товарний чек повинен містити такі реквізити:

— найменування господарської одиниці (у Вашому випадку — ФОП ПІБ);

— адресу господарської одиниці (адресу, зазначену під час реєстрації ФОП);

— індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з ПКУ; перед номером друкуються великі літери «ПН» — якщо ФОП — платник ПДВ;

— кількість, вартість отриманої послуги, якщо обсяг отриманої послуги не дорівнює одиниці виміру;

— вартість одиниці виміру послуги;

— код послуги (згідно з Класифікатором робіт і послуг) — якщо ФОП — платник ПДВ;

— назву послуги;

— літерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої вартості послуги — якщо ФОП — платник ПДВ;

— позначення форми оплати (готівкою, електронним платіжним засобом, у кредит тощо) і суму коштів за цією формою оплати;

— загальну вартість отриманих послуг у межах чека, перед якою друкується слово «СУМА» або «УСЬОГО»;

— окремим рядком літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка друкуються великі літери «ПДВ» — якщо ФОП — платник ПДВ;

— порядковий номер чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) розрахункової операції;

— напис «товарний чек».

Один примірник такого чека на випадок перевірки повинен зберігатися у підприємця.

У день отримання готівки (який збігається з днем оформлення товарних чеків) ФОП здійснює запис у Книзі обліку доходів чи Книзі обліку доходів і витрат (абз. 1 п. 296.1 ПКУ, п. 5 Порядку № 579).

Оприбуткуванням готівки в касах фізичних осіб — підприємців, які провадять готівкові розрахунки з оформленням їх товарними чеками (квитанціями) і веденням Книги обліку доходів і витрат (або Книги обліку доходів), є облік готівки в повній сумі її фактичних надходжень у Книзі обліку доходів і витрат (або Книзі обліку доходів) на підставі товарних чеків (квитанцій).

Враховуючи це, ДФС уважає, що право покупця, згідно з п. 15 ст. 3 Закону про РРО, вимагати видати йому чек, накладну або інший письмовий документ не скасовує необхідності фізичній особі — підприємцю — платнику єдиного податку виписувати такий документ на кожний товар на продаж незалежно від того, вимагає покупець такий документ чи ні (див. лист ДФСУ від 20.07.18 р. № 24188/6/99-99-14-05-01-15).

Водночас товарний чек не є бланком суворої звітності. Бланк товарного чека можна розробити самостійно та роздрукувати на принтері

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати