Єдиний податок, ФОП 3 групи: перевищення і дії під час перевищення
Цікавить таке питання: ФОП на 3-й групі єдиного податку, за ставкою 5%, у IV кварталі 2020 р. перевищим ліміт для перебування на спрощеній системі оподаткування, повинен подати заяву на перехід на загальну систему оподаткування. Чи обов’язково реєструватися платником податку на додану вартість? А також коли ФОП може подати повторно заяву на спрощену систему оподаткування? Якщо І квартал 2021 р. буде на загальній, а з ІІ кварталу подати на спрощену систему оподаткування, то чи не буде порушення?

У разі переходу зі спрощеної системи оподаткування без сплати ПДВ на загальну фізособі-підприємцю реєструватися платником ПДВ не обов’язково, якщо тільки підприємцем за минулі 12 календарних місяців не досягнуто мільйонного обсягу постачань, що вимагає обов’язкової реєстрації платником ПДВ.

Відповідно до п. 181.1 ПКУ в разі, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з р. V ПКУ, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ), то така особа зобов'язана зареєструватися як платник ПДВ у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 ПКУ, крім особи, яка є платником єдиного податку першої — третьої групи.

І важливим є те, що для цілей реєстрації особи як платника ПДВ до оподатковуваних ПДВ операцій належать операції, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ 20%, ставкою 7%, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ (див. листи ДФСУ від 28.12.15 р. № 27865/6/99-95-42-01-16-01; від 26.04.16 р. № 9397/6/99-99-15-03-02-15).

До розрахунку не включаються тільки операції, що не є об’єктом обкладення ПДВ: операції, які перелічені в ст.196 ПКУ та ті, місце постачання яких знаходиться за межами митної території України.

При цьому при визначенні 1-мільйонного обсягу постачань для цілей реєстрації платником ПДВ ураховують правило «першої події» з п.187.1 ПКУ: тобто достатньо, щоб за операцією відбулося або відвантаження товарів/надання послуг, або надходження коштів у рахунок їх оплати.

І для мільйонного критерію обов’язкової ПДВ-реєстрації підприємця-загальносистемника враховуватимуться також його обсяги за час роботи на єдиному податку.

Щодо повернення підприємця на спрощену систему оподаткування, то перейти на неї відповідно до положень п. 292.16 ПКУ можна тільки один раз протягом календарного року і за умови неперевищення протягом календарного року обсягу доходу, установленого для відповідної групи платників єдиного податку згідно зі ст. 291 ПКУ.

Тому повернутися на єдиний податок з ІІ кварталу 2021 року, формально, можна, але потрібно аналізувати, чи не перевищено дохід для перебування в тій чи іншій групі платників єдиного податку.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати