Інвалід на підприємстві: як оформити перехід на 8,41% ставки ЄСВ
Працівник оформив інвалідність (2 група), але на лікарняному не був (працював і оформлював інвалідність). Якими документами оформити інваліда на підприємстві (накази тощо)? Якими бухпроводками провести в 1С перехід з 22% на 8,41%?

Оскільки працівник вже працює, то по-новому переоформлювати з ним трудові відносини не потрібно. Але варто витребувати у працівника письмову заяву чи службову записку на кшталт «повідомляю, що мені з (дата) встановлено 2 групу інвалідності. Підтвердні документи: копію посвідчення, довідку МСЕК і індивідуальну програму реабілітації додаю». Таке повідомлення бажано, аби не було суперечок з працівником щодо умов праці, а також для початку застосування нової ставки ЄСВ.

Так, п. 8 р. ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну України від 20.04.15 р. № 449, стверджує, що підтвердженням встановлення працівнику інвалідності є засвідчена копія довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності. Копію довідки засвідчує безпосередньо підприємство, установа або організація. Нарахування ЄСВ, зокрема за ставкою 8,41%, здійснюється від дати встановлення групи інвалідності (але не раніше одержання засвідченої копії довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії) та закінчується датою припинення інвалідності.

Разом з довідкою працівник отримує індивідуальну програму реабілітації, в якій можуть зазначити особливі умови праці для нього. Відтак, відповідно до ст. 170 КЗпП роботодавець зобов’язаний перевести працівника, який за станом здоров’я потребує надання іншої, легшої роботи, на таку роботу за його згодою та згідно з медичним висновком тимчасово або без обмеження строку.

 Якщо в акті МСЕК зазначено індивідуальну реабілітаційну програму для працівника з інвалідністю, роботодавець зобов’язаний її виконувати. Для цього він може організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування працівника відповідно до медичних рекомендацій МСЕК, встановити на його прохання неповний робочий час (день чи тиждень), створити пільгові умови праці (ст. 172 КЗпП).

Якщо роботодавцю з акта огляду МСЕК та індивідуальної програми реабілітації щось незрозуміло, за роз’ясненнями слід звертатися до МСЕК. На жаль, практика свідчить, що при заповненні документів лікарі не завжди вживають ті формулювання й вказівки, що фігурують в нормативних актах з питань медогляду.

Якщо ставка ЄСВ зміниться серед місяця (вище ви переконалися, що важлива дата), то зарплату працівника слід оподатковувати за різними ставками пропорційно до кількості днів. Але кількість днів перебування у трудових відносинах від цього не змінюється (30, 31 тощо), їх завжди зазначаємо в першому рядку. У разі застосування ставки 8,41% зміниться категорія застрахованої особи на «2».

Аби змінити ставку ЄСВ в 1С, варто звернутися до фахівця, що обслуговує ваше підприємство. Але якщо ви обізнані у налаштуваннях програми, то спробуйте в картці «Працівники» зробити відмітку про встановлення інвалідності певному працівнику. Далі «припиніть» нарахування ЄСВ за ставкою 22% і «почніть» за ставкою 8,41%. Для цього в довіднику ставок податків і зборів виберіть і вкажіть нову ставку «ЄСВ для працівників з інвалідністю».

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати