Юрособа оплачує навчання дитини: як оформити та оподаткувати
Чи може юридична особа за рахунок коштів підприємства сплатити за навчання дитини засновника? Якими податками слід обкладати таку виплату? Чи є обмеження за сумою для перерахування за навчання дитини? Які документи мусить мати підприємство для перерахування коштів за навчання? Коли сплачуються податки? Якими проводками відображати в бухгалтерському обліку? Чи коригуються суми зподатку на прибуток, у додатку ПР? Як показатисуму в 1ДФ? 

За рахунок коштів підприємства цілком можна (звичайно, якщо керівництво не проти) заплатити за навчання сторонніх осіб (у цьому разі дитини засновника).

Обмежень щодо сум, які можна спрямувати на оплату навчання, чинним законодавством не передбачено. Тому це питання належить до виключної компетенції керівництва підприємства.

Стосовно підтвердних документів зауважимо, що, на наш погляд, це може бути заява/прохання засновника оплатити навчання його дитини із схвальною візою керівника підприємства та виписка, у якій сказано про перерахування коштів.

У бухобліку витрати на оплату навчання, гадаємо, можна показати так: Дт 949 (977) Кт 685 та Дт 311 Кт 685.

У податково-прибутковому обліку щодо навчальних витрат не передбачено коригування бухгалтерського фінрезультату на податкові різниці. Тому здебільшого витрачені на навчання суми сповна будуть враховані у визначенні прибутку до оподаткування, пройшовши по бухобліку. Детально про це ми розповідали в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 25 за 2020 рік на стор. 9.

А з приводу податку на доходи зазначимо таке. У Податковому кодексі України (далі – ПКУ) є кілька норм, що дозволяють не оподатковувати оплату певних видів навчання за тих чи інших умов. На наш погляд, у розглядуваному випадку найкраще може підійти пп. 165.1.21 ПКУ. Згідно з ним оплату за навчання не обкладають податком на доходи (а отже, і військовим збором) у межах 3-кратного розміру мінзарплати в розрахунку на місяць навчання (у 2021 р. — у межах 18000 грн) за дотримання таких вимог:

— ідеться про оплату здобуття освіти, підготовкичи перепідготовки;

— кошти сплачено безпосередньо вітчизняному вищому або професійно-технічному навчальному закладу (зокрема, тут не підходить варіант із виплатою коштів фізособі, яка витратить їх на оплату навчання).

А от статус людини, яка навчається, — співробітник це чи стороння фізособа — значення для цілей пп. 165.1.21 ПКУ не має.

Якщо сплачена сума більша за встановлену межу (18000 грн за місяць навчання), то суму перевищення обкладають податком на доходи і військовим збором. При цьому для обчислення податку на доходи суму перевищення спершу слід помножити на коефіцієнт 1,219512 і від отриманого результату взяти 18%. Військовий збір, як роз'яснюють податківці, потрібно обчислювати без коефіцієнта. Але якщо фізособі у відповідному місяці не нараховували грошового доходу, за рахунок якого можна було б утримати цей військовий збір, то доведеться використовувати коефіцієнт, що врахує "накрутку" не тільки податку на доходи, а й військового збору. Такий коефіцієнт дорівнює 1,242236.

Сплатити податок на доходи і військовий збір, розраховані із суми перевищення, потрібно протягом 3 банківських днів після дня перерахування коштів за навчання (пп. 168.1.4 ПКУ).

У звітності суму оплати навчання, що не оподатковується завдяки пп. 165.1.21 ПКУ, відображають з ознакою доходу "145", а оподатковувану частину перевищення (зазначену з урахуванням коефіцієнта) — з ознакою доходу "126".

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати