Хочете підвищити ціни — подайте декларацію

Консультація з газети "Все про бухгалтерський облік" № 45 за 18.05.2020 р. на стор. 18 - 19

(Коментар до постанови КМУ від 22.04.2020 р. № 341)

  Навряд чи коментована постанова підніме настрій керівництву та бухгалтерам продовольчих магазинів (гіпермаркетів, яток) і аптек. Адже кожен додатковий папірець, що падає на голови торговців, це зайвий клопіт. Але хоч круть, хоч верть, а в разі збільшення цін на товари, перелічені в коментованій постанові, треба спершу задекларувати здорожчання в Держпродспоживслужбі. Але про все по порядку.

• Зміну цін на які товари декларувати. Це продукти харчування, лікарські засоби, антисептики та засоби індивідуального захисту, перелічені в коментованій постанові. Здавалося б, усе просто: є крам у переліку — декларуємо збільшення ціни, немає — не декларуємо. Тим паче, що декларувати слід зміну ціни на кожний окремий вид товару незалежно від виду його упаковки, ваги (об'єму) одиниці товару, дозування, форми випуску та будь-яких інших ознак (п. 2 Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого коментованою постановою, далі — Порядок № 341).

  Але зважайте на такий нюанс: декларуванню підлягає зміна цін лише на перелічені товари! На схожі — декларування не потрібне. Розтлумачимо: збільшення ціни на цукор-пісок декларувати потрібно, а на цукор-рафінад (у кубиках) — ні. Або слід декларувати здорожчання масла вершкового жирністю 72,5%, а вже масла жирністю 75% чи 72% — не треба.

• Декларувати потрібно тільки підвищення ціни. Передусім належить зафіксувати ціни на "декларативні" товари станом на 18.05.2020 р. — саме з цієї дати запрацювала коментована постанова1.

  Якщо після зазначеної дати (або після вже проведеного декларування) підприємство вирішить підвищити ціну товару, слід подати декларацію в такі строки (п. 3 Порядку):

— при зростанні ціни на 15% і більше — за 30 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування;

— на 10% і більше, але менше ніж 15%, — за 14 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування;

— на 5% і більше, але менше ніж 10%, — за 3 дні до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування.

  Підвищувати ціни менше, ніж на 5% можна без декларування. Тут одразу вигулькує запитання: а якщо ми сьогодні підвищимо ціну на 4,9% і завтра — на 4,9%? Вважаємо, що такий "фортель" означає: порівняно з 18 травня (або датою попереднього декларування) ціну збільшено на 9,8%. А отже, таке подорожчання товару треба було задекларувати за 3 дні до її запровадження.

• Як і куди скеровувати декларацію. Декларацію належить складати тільки в електронній формі і завантажувати на сайт Держпродспоживслужби (п. 4 Порядку). Для її надіслання вам знадобиться кваліфікований електронний підпис (ЕЦП). Обаче, на момент друку цього номера газети "Все про бухгалтерський облік" на сайті Держпродспоживслужби (http://www.consumer.gov.ua) нам не вдалося знайти розділу, призначеного для завантаження чи заповнення декларації. Вочевидь, над його створенням уже працюють айтішники, і він з'явиться з дня на день.

• Відповідальність за неподання декларацій. Порядок про відповідальність за недотримання його вимог — ані пари з вуст. На наш погляд, тут можливе застосування адміністративно-господарської санкції, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 21.06.12 р. № 5007-VI (далі — Закон про  ціни).

Вона передбачає:

1) вилучення необґрунтовано одержаної виручки — різниця між фактичною виручкою від продажу товару та виручкою за цінами, що діяли на 18.05.2020 р. чи були анонсовані в попередній декларації;

2) штраф у розмірі 100% необґрунтовано одержаної виручки.

  Ці санкції на порушників можуть накладати співробітники Держпродспоживслужби (ст. 18 Закону про ціни, Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затверджене постановою КМУ від 02.09.15 р. № 667). Причому покарати можуть упродовж 6 місяців із дня виявлення порушення, але не пізніш як через 1 рік із моменту порушення (ст. 250 Господарського кодексу України).

  Поза тим, є ще й адмінштраф — якщо під час карантину ціна без декларування зросте більше ніж на 20%, громадянам доведеться потрусити гаманцем на суму від 3400 грн до 4250 грн, а посадовим особам — від 4250 грн до 5100 грн (ч. 3 ст. 1652 Кодексу України про адміністративні правопорушення, далі — КпАП). Над цими штрафами теж владна Держпродспоживслужба (ст. 2445 КпАП).

  У цій декларативній епопеї тішить те, що вона триватиме не вічно — коментована постанова діє до закінчення коронавірусного карантину. І коли Уряд його скасує, у кожного бухгалтера з'явиться  більше вільного часу, який можна буде приділити спілкуванню з рідними ☺.

1 Вона набирає чинності через 10 днів із дня її опублікування, а  опубліковано в газеті "Урядовий кур'єр" № 87 за  08.05.2020 р.

Семен ФЕЛІНСЬКИЙ, 

 незалежний експерт, м. Київ

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати