Коли новоствореному ФОП сплачувати податки
Новостворена фізична особа — підприємець (2 група єдиного податку) хоче спитати: коли сплачувати перші податки — єдиний податок та ЄСВ?

Зареєстровані в установленому порядку підприємці, котрі до закінчення місяця, у якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, установленої для 2 групи, уважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація (пп. 298.1.2 ПКУ). 

Тобто новостворена фізособа-підприємець є платником єдиного податку з першого числа місяця, наступного за тим, у якому відбулася держреєстрація. 

Якщо в описаній ситуації підприємця зареєстровано 02.04.2020 р. і до закінчення квітня було подано заяву про обрання спрощеної системи оподаткування (2 група єдиного податку), то платником єдиного податку підприємець уважатиметься з 01.05.2020 р.

Відповідно до п. 294.1 ПКУ звітним періодом для платників єдиного податку 2 групи є календарний рік.

Доходи, отримані вже платником єдиного податку, уключаються до податкової декларації платника єдиного податку (форму затверджено наказом Мінфіну України від 17.03.17 р. № 369), яку подають у строки, установлені для річного податкового періоду, — протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем звітного року (пп. 49.18.5 ПКУ). 

Згідно з п. 295.1 ПКУ платники єдиного податку 2 групи сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.

Такі платники можуть сплатити авансовий внесок за весь звітний період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.

Але нарахування авансових внесків для платників єдиного податку 2 групи провадиться контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності (п. 295.2 ПКУ).

Єдиний внесок підприємці-єдинники нараховують у розмірі, визначеному такими платниками самостійно, але не більше від максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, запровадженої Законом про ЄСВ (у 2020 році — 70845 грн). Водночас сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Мінімальний страховий внесок з ЄСВ у 2020 році становить 1039,06 грн (4723 грн х 22%) у розрахунку на місяць. Себто мінімальний квартальний платіж — 3117,18 грн (1039,06 грн х 3 міс.).

Сплачують ЄСВ до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який платять єдиний внесок (19 квітня, 19 липня, 19 жовтня, 19 січня). Тобто якщо в цьому випадку підприємця зареєстровано з 02.04.2020 р., то сплачувати ЄСВ йому потрібно починаючи з ІІ кварталу (за квітень, травень і червень) до 19 липня 2020 року. 

Важливо те, що в період від дати державної реєстрації до переходу на спрощену систему оподаткування підприємець перебуває на загальній системі оподаткування. І як наслідок — доходи, отримані новоствореною особою в цей період, оподатковують на загальних підставах. За такої ситуації це період з 02.04 до 30.04 включно. 

Підприємці, які здійснюють діяльність на загальній системі оподаткування, подають податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року. Форму Декларації про майновий стан і доходи затверджено наказом Мінфіну України від 02.10.15 р. № 859.

Себто новостворений підприємець за період від дати державної реєстрації до дати переходу на спрощену систему оподаткування, коли він перебуває на загальній системі оподаткування, подає податкову декларацію за звітний період, який дорівнює календарному року, протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного року. Зазначене вище передбачено п. 177.5 ПКУ.

На цьому акцентували увагу контролюючі органи на офіційних сайтах, зокрема повідомлення ГУ ДПС у Запорізькій області: https://zp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/398617.html.

Тож з огляду на наведене вище, задля уникнення можливих непорозумінь, за роз’ясненням із зазначеного питання радимо звернутися до своєї податкової інспекції в порядку, визначеному ст. 52 ПКУ.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати