Як орендодавцеві оформляти ПН на компенсацію комунальних послуг
Наше підприємство має на балансі нерухомість, яку ми здаємо в оренду. Як правильно заповнювати податкову накладну на суму відшкодування комунальних витрат, які орендар нам сплачує за окремим рахунком? Це товар чи послуги? Який код проставляти — код товару чи код послуг?

Запитання надійшло на консультаційну лінію

ВІДПОВІДЬ: Ви маєте цілковито рацію в головному: компенсацію вартості комунальних послуг, яку сплачує орендар, потрібно оподаткувати ПДВ за ставкою 20%. Пункт 188.1 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) робить виняток тільки для орендодавців — бюджетних установ. Їм дозволено не нараховувати ПДВ на суми відшкодування витрат, що надходять від орендарів за комунальні послуги й енергоносії.

Що стосується інших, їм доводиться відображати ПДВ-зобов'язання та оформляти податкові накладні (далі — ПН). А також вирішувати, яке постачання вони здійснюють — товарів чи послуг. Від відповіді залежить вибір графи для коду в ПН — 3.1 або 3.3.

На наш погляд, цілком очевидно: орендодавець не є постачальником тепла, газу, електроенергії або води. Тільки для справжніх постачальників електричної й теплової енергії, газу, пари, води, повітря ці ресурси — товари (пп. 14.1.191 ПКУ). Для орендодавця правильний варіант — ідентифікувати операцію як постачання послуг. Адже пп. 14.1.185 ПКУ відносить до постачання послуг будь-яку операцію, яка не є постачанням товарів.

Оскільки орендодавець здійснює постачання послуг, він залишає порожньою графу 3.1 ПН, призначену для коду за УКТ ЗЕД. Компенсацію комуналки позначають кодом послуг у графі 3.3 ПН.

 З приводу коду послуг за ДКПП ми вважаємо найбільш відповідним код 68.20 «Послуги щодо оренди й експлуатування власної чи взятої у лізинг нерухомості». Однак з боку контролерів чіткого підтвердження цьому висновкові немає. Лише в ІПК ГУ ДФС у Чернівецькій обл. від 29.06.17 р. № 861/ІПК/24-13-12-01 фіскали прямо зауважують: для компенсації комуналки в такому випадку послуговуються тим самим кодом послуг, що й для оренди.

 Чи згодні контролери з тим, що відшкодування комунальних послуг й енергоносіїв від орендодавців — це постачання послуг? І «так», і «ні». У газеті «Все про бухгалтерський облік»  № 34 за 2018 р. на стор. 6—11 ми наводили безліч роз'яснень фіскалів, іноді вельми спірних та суперечливих. І все-таки аналіз цих роз'яснень дозволяє їх узагальнити та дійти висновку:

Порядок розрахунку та оплати орендарем компенсації за комунальні послуги й енергоносії бажано обумовлювати в договорі оренди. Якщо такі виплати передбачено окремим договором, є ймовірність, що контролери трактуватимуть таку операцію як постачання товарів.

Зокрема, у листах ДФСУ від 04.08.16 р. № 26595/7/99-99-15-03-02-17,  ГУ ДФС у Полтавській обл. від 23.05.17 р. № 302/ІПК/16-31-12-01-34 контролери стверджують: окремий договір на відшкодування комунальних витрат фактично перетворює орендодавця на постачальника тепла, електрики, води та інших комунальних послуг. Це означає, що в ПН орендодавець повинен зазначити код товару за УКТ ЗЕД у графі 3.1, а не код послуги.

У тих самих роз'ясненнях фіскали рекомендували враховувати особливості, передбачені п. 187.10 ПКУ, коли комунальні платежі відшкодовують за окремим договором, а не згідно з договором оренди. Пункт 187.10 ПКУ, нагадаємо, установлює касовий метод для податкових зобов'язань і податкового кредиту для постачальників теплової енергії, природного газу, водопостачання, водовідведення і деяких інших житлово-комунальних послуг. Однак, на нашу думку, це очевидне перебільшення.

Проте, є й лояльніші роз'яснення, які не ставлять у залежність порядок оформлення ПН від кількості договорів, укладених між орендарем та орендодавцем, наприклад ІПК ДФСУ від 18.05.17 р. № 272/6/99-99-15-03-02-15/ІПК (див. у газеті «Все про бухгалтерський облік»  № 51 за 2017 р. на стор. 20).

При цьому номенклатура у ПН обов'язково повинна відповідати формулюванням у договорі та первинних документах, якими супроводжують цю компенсацію. На цей момент звернули увагу сумські фіскали в листі ГУ ДФС у Сумській обл. від 16.09.15 р. № 10/18-28-15-01-39.

 Для уникнення непорозумінь, рекомендуємо у графі 3 ПН писати «відшкодування вартості електроенергії» або «відшкодування комунальних послуг». Адже якщо у ній фігуруватиме одне лише слово «електроенергія», орендареві, можливо, доведеться доводити правильність оформлення ПН, якщо у ній буде відсутній код УКТ ЗЕД.

  З газети «Все про бухгалтерський облік» № 48 за 2018 р. ви також можете дізнатися:

  • Чи обов'язково використовувати в ПН на суму компенсації комунальних витрат ті самі одиниці виміру, які зазначив їх постачальник у вхідній ПН
  • Чи потрібно обкладати ПДВ компенсацію земельного податку
  • Як документально підтвердити суму відшкодування комунальних послуг

Олена КОВАЛЕНКО, консультант газети «Все про бухгалтерський облік»

 

 

 

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати