Лікарняний під час відпустки вчителя: нюанси
У навчальному закладі вчитель пішов в основну щорічну відпустку 10.06.19 р. Під час відпустки він зламав руку та відкрив лікарняний. На лікарняному він знаходиться близько місяця. Як правильно перенести відпускні дні, якщо вчителям дозволено йти у відпустку тільки на період канікул? І чи можна утримати нараховані відпускні, які він отримав, коли був на лікарняному?

Питання щодо продовження або перенесення відпусток працівникам урегульовано частиною другою ст. 11 Закону України «Про відпуски» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки). Установлено, що щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена, зокрема, у разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку.

Водночас маємо спеціальний документ, що регулює питання надання відпусток освітянам, — Порядок надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам, затверджений постановою КМУ від 14.04.97 р. № 346 (далі — Порядок № 346). І ним справді встановлено, що керівним, педагогічним, науковим і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів щорічна основна відпустка повної тривалості надається в період літніх канікул незалежно від часу прийняття їх на роботу. Графік надання відпусток педагогічним працівникам складається з урахуванням можливості проведення регулярних консультацій для учнів, складання іспитів якими перенесено на осінь. У разі необхідності санаторно-курортного лікування щорічна основна відпустка або її частина може надаватися протягом навчального року, якщо це передбачено колективним договором (п. 2).

Але оскільки Порядок № 346 розроблено на виконання Закону про відпустки, то ним також установлено (п. 4), що перенесення щорічної основної відпустки, поділ її на частини та відкликання з відпустки провадиться відповідно до умов, передбачених ст. ст. 11 та 12 Закону про відпустки. Педагогічним і науково-педагогічним працівникам невикористана частина щорічної основної відпустки, за умови її поділу, повинна бути надана, як правило, у період літніх канікул, а в окремих випадках, передбачених колективним договором, — в інший канікулярний період.

Як можна висновити зі змісту п. 4 Порядку № 346, у ньому йдеться про перенесення щорічної основної відпустки відповідно до умов, передбачених ст. 11 Закону про відпустки. Здавалося б, продовження відпустки, як це зазначено в ч. 2 ст. 11 Закону про відпустки, не передбачено. Однак з огляду на назву самої ст. 11 Закону — «Стаття 11. Перенесення щорічної відпустки» — таке твердження є хибним. Освітянам, як й іншим працівникам, відпустка повинна бути продовжена або перенесена в разі тимчасової непрацездатності. Це у своїх консультаціях підтверджують і юристи ЦК профспілки працівників освіти і науки України (див., наприклад, https://pon.org.ua/pravovy-zahyst/1511-shhorichni-osnovni-vidpustki-v-galuzi-osviti.html). 

На жаль, нам не вдалося віднайти листа Мінсоцполітики чи Міносвіти, де б прямо йшлося про питання продовження відпустки на час тимчасової непрацездатності викладача (вчителя). Мається на увазі, як бути, коли можливе продовження відпустки накладеться на початок навчального року. Однак маємо лист Мінсоцполітики від 08.11.17 р. № 2720/0/101-17/214, де воно акцентує увагу на тому, що  питання поділу щорічних відпусток педагогічних працівників на частини чи можливість їх надання в разі необхідності протягом навчального року має визначатися колективним договором. Колективний договір може передбачати додаткові, порівняно з чинним законодавством і угодами, гарантії, соціально-побутові пільги.

Тож робимо такі висновки:

1) на час тимчасової непрацездатності відпустку педпрацівнику за його бажанням можна або продовжити, або перенести. Це випливає як зі ст. 11 Закону про відпустки, так і з п. 4 Порядку № 346; 

2) з огляду на статус працівника та особливості надання відпустки (лише в канікулярний період) у Вашому випадку вона може бути частково продовжена до початку навчального року (що не суперечитиме правилу «відпустки надаються в канікулярний період»), а частково — перенесена на інший канікулярний період (що не суперечитиме правилу «можливість їх надання у разі необхідності протягом навчального року має визначатися колективним договором»). 

Тоді в разі такого поєднання продовження і перенесення відпустки:

— у частині відпустки, яка буде перенесена на інший канікулярний період, відпускні слід перерахувати і утримати з працівника;

— у частині відпустки, яка буде продовжена до початку навчального року,  перерахунок відпускних у цій частині відпустки не проводиться.

При цьому слід зважати на роз’яснення Мінсоцполітики, надане в листі від  31.01.12 р. № 30/13/133-12, у якому мовиться, що настання обставин, зазначених у п. 1—4 частини другої ст. 11 Закону про відпустки, не означає, що працівник може на свій розсуд вирішувати питання про перенесення відпустки на період, безпосередньо наступний за днем припинення дії цих обставин. Навіть при продовженні відпустки у зв'язку з перебуванням на лікарняному невикористана частина щорічної відпустки після спливу зазначених обставин не використовується працівником самостійно, вона має бути надана. Ця частина відпустки надається шляхом видання роботодавцем наказу на підставі листка тимчасової непрацездатності працівника та його заяви.

Крім того, варто звернути увагу на п. 5 Порядку № 346. Ним установлено, що за бажанням керівних працівників навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічних, науково-педагогічних працівників та наукових працівників частина щорічної основної відпустки, якщо вона надається за 1996—1997 і наступні робочі роки, замінюється грошовою компенсацією за можливості забезпечення їх у відповідний період роботою. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної основної відпустки не повинна бути менша ніж 24 календарних дні. 

Тому якщо до початку непрацездатності працівник використав 24 календарних дні відпустки, то він може просити решту замінити грошовою компенсацією і вже не продовжувати чи переносити відпустку, але за можливості забезпечення його у відповідний період роботою. 

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені
response events!

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати