Матдопомога на лікування працівника: особливості оподаткування
04.06.2019 | 08:35
Як правильно оформити матдопомогу на лікування працівника (перелом, отриманий не на роботі). Можна йому виплатити на картку чи тільки на рахунок лікувального закладу (хотілося б співробітнику, він має купувати медпрепарати)? Як оподатковувати? Чи можна ці витрати віднести на підприємницькі? Якщо так, то у якому періоді та в якій сумі? Як відобразити у звітності ці суми та яку звітність подавати?

Податковий кодекс України (далі— ПКУ) передбачає декілька варіантів надання роботодавцем допомоги на лікування працівника підприємства:

— допомога на лікування і медичне обслуговування (пп. 165.1.19 ПКУ).

Кошти або вартість майна (послуг), що надаються платникові податку як допомога на лікування і медичне обслуговування, не включають до його оподатковуваного доходу, якщо дотримано вимог, установлених пп. 165.1.19 ПКУ:

1) допомога надається працівнику підприємства на його лікування або медичне обслуговування, у тому числі, але не виключно, для придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів;

2) витрати, пов’язані з наданням такої допомоги, мають бути документально підтверджені. Податківці наполягають на тому, що норми пп. 165.1.19 ПКУ можуть застосовуватися лише за наявності документів, що підтверджують цільовий характер надання грошових коштів на оплату лікування або медичного обслуговування (у разі здійснення попередньої оплати таких послуг) чи факт надання послуг з лікування або медичного обслуговування платника податків (якщо оплата здійснюється після надання таких послуг), — див. листи ДФС від 13.03.17 р. № 5003/6/99-99-13-02-03-15 і від 19.08.16 р. № 18024/6/99-99-13-02-03-15, роз’яснення в категорії 103.02 ЗІР.

Допомога на лікування і медичне обслуговування надається роботодавцем на підставі заяви працівника, до якої мають додаватися відповідні підтвердні документи (див. вище).

Зі всієї суми допомоги на лікування, за дотримання названих умов, податок на доходи і військовий збір не утримують (пп. 165.1.19, пп. 1.7 п. 161 підрозділу 10 р. XX ПКУ).

Неоподатковувані суми допомоги на лікування і медичне обслуговування відображаються роботодавцем у розділі I Податкового розрахунку за формою № 1ДФ окремим рядком з ознакою доходу «143», а в розділі II за рядком «Військовий збір» — у загальній сумі доходів, нарахованих/виплачених фізособам.

Роботодавець, який відшкодував вартість лікування без підтвердних документів, оподатковує суму наданої допомоги як інший дохід (ознака доходу для заповнення ф. № 1ДФ — «127»);

— нецільова благодійна допомога, у тому числі матеріальна (пп. 170.7.3 ПКУ).

Суму нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, не обкладають ПДФО і ВЗ, якщо виконано дві умови, установлені в пп. 170.7.3 ПКУ:

1) допомогу надає резидент (юридична або фізична особа);

2) розмір нецільової благодійної допомоги сукупно за рік не перевищує суми, визначеної згідно з абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ (у 2019 році — 2690 грн).

Нараховують нецільову благодійну допомогу відповідно до наказу роботодавця, підставою для видання якого слугує заява працівника. У ній працівник повинен зазначити, що просить надати саме нецільову благодійну допомогу у зв’язку із сімейними обставинами. Це й дозволить не обкладати її податком на доходи та військовим збором за дотримання перелічених вище умов.

У ф. № 1ДФ неоподатковувану нецільову благодійну допомогу відображають з ознакою доходу «169».

Якщо надана допомога перевищує неоподатковуваний розмір, то в одержувача виникає оподатковуваний дохід (пп. 164.2.20 ПКУ). У розділі I ф. № 1ДФ такий дохід показують окремим рядком з ознакою «127» (див. лист ДФСУ від 07.04.17 р. № 4945/Д/99-99-13-02-03-14). Звісно, у такому разі оподатковувана ПДФО сума обкладатиметься військовим збором.

Нецільова благодійна допомога не входить до бази нарахування ЄСВ як матеріальна допомога разового характеру згідно з п.п. 3.31 і 3.32 Інструкції зі статистики зарплати. Про що додатково свідчить і п. 14 р. I Переліку № 1170;

— цільова благодійна допомога на лікування (пп. «а» пп. 170.7.4 ПКУ).

Основні вимоги для необкладення податком на доходи та військовим збором сум цільової благодійної допомоги на лікування, що надається працівнику його роботодавцем,  перелічено в пп. «а» пп. 170.7.4 ПКУ.

І однією з таких вимог є те, що виплата допомоги має здійснюватися безпосередньо закладу охорони здоров’я. Тобто для звільнення від оподаткування працівник не повинен отримувати на руки цільову благодійну допомогу на лікування.

Як ми зрозуміли зі змісту запитання, цей варіант вам не підходить, адже ви маєте намір виплачувати кошти на картку працівника.

Податкові наслідки надання працівникові допомоги на лікування розглянуто в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 109 за 2018 рік на стор. 6.

Щодо віднесення витрат на лікування працівника до складу підприємницьких, то в запитанні не зазначено, на якій системі оподаткування перебуває роботодавець-підприємець.

Однак якщо цікавить можливість включення тих чи інших витрат до складу підприємницьких, то,вірогідно, ідеться про підприємця на загальній системі. Адже лише в такому разі витрати можуть впливати на об’єкт оподаткування.

Тож якщо мовиться про витрати підприємця на загальній системі, то перелік виплат, які такий підприємець може включити до складу податкових (підприємницьких), наведено в п. 177.4 ПКУ. І важливо, що включити до складу підприємницьких витрат підприємцям-загальносистемникам можна лише документально підтверджені витрати, які пов'язані з господарською діяльністю такого підприємця, тобто витрати, безпосередньо пов'язані з отриманням доходів.

І серед таких витрат у пп.пп.177.4.1—177.4.4 ПКУ витрати на лікування працівників не зазначені.

Тому, уважаємо, що, керуючись абз. 2 пп. 177.4.5 ПКУ, витрати на лікування (у будь-якій сумі) працівників роботодавець — підприємець на загальній системі оподаткування до складу податкових витрат включити не може.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати