Нарахування пені без винесення ППР
30.08.2019 | 08:14
Коли нараховується пеня згідно з результатами документальної планової виїзної перевірки та який документ має бути при нарахуванні пені? Податкове повідомлення-рішення форми «Р» виставлено без зазначення суми пені.

Після закінчення документальної планової/позапланової виїзної перевірки платник податків отримає акт (якщо виявлено порушення) або довідку (якщо порушень не виявлено) за зразком, затвердженим наказом ДФС від 01.06.17 р. № 396 (див. роз'яснення в категорії 136.06 ЗІР). 

Цим самим наказом затверджені Методичні рекомендації з оформлення актів/довідок будь-яких документальних перевірок. 

Якщо за результатами податкової перевірки  встановлено порушення платником податків норм чинного законодавства, контролюючий орган обчислює суму податкових зобов’язань, штрафних санкцій та пені й оформлює це податковим повідомленням-рішенням (далі — ППР), яке за результатами перевірки надсилає платнику.

Відповідно до підпункту 14.1.157 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) ППР — це письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Згідно з п. 57.3 ПКУ за результатом отриманого ППР платник податків зобов'язаний сплатити нараховану в ньому суму грошового зобов'язання (податкове зобов’язання та/або штрафну санкцію) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання ППР, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. Нагадаємо: грошове зобов'язання платника податків — сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (пп. 14.1.39 ПКУ).

При цьому штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) — це плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що стягується з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (пп. 14.1.265 ПКУ).

А пеня — це сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених ПКУ випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (пп. 14.1.162 ПКУ).

Тобто штрафна санкція і пеня — різні речі.

Але наразі порядок нарахування пені законодавчо (ані ПКУ, ані підзаконними нормативно-правовими актами) не врегульований.

Відповідно до п. 58.1 ПКУ контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків ППР, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до ст. 54 ПКУ.

А в пп. 54.3.3 ПКУ згадується про податкові зобов’язання, штрафні санкції та пеню (у т.ч. за порушення у сфері ЗЕД).

Отже, формально нарахування пені має оформлюватися ППР. 

Але наразі не існує форми ППР для нарахування пені. Наказ Мінфіну України від 28.11.12 р. № 1236, яким затверджені форми ППР, не містить форми, призначеної для нарахування пені (окрім пені за порушення у сфері ЗЕД).

Тому фактично процедура нарахування пені на законодавчому рівні не забезпечена. А це формально виключає можливість її застосування щодо платників податків. Тож у платників податків є законні підстави для судового оскарження нарахування контролюючим органом пені.

До того ж самі податківці (у листі ДПАУ від 31.01.11 р. №2518/7/23-4017/89) зазначали, що пеня нараховується ними в автоматичному режимі. При цьому аргументів автоматичності нарахування пені контролюючий орган не пояснює. А це додаткова підстава на користь необґрунтованості та незаконності дій податківців.

Також в ІПК ДФСУ від 18.03.19 р. № 1097/6/99-99-12-02-01-15/ІПК зазначено:

«…у разі порушення платником податків граничних термінів сплати по ППР, відповідно до якого платнику податків нараховано суму штрафної санкції (фінансової санкції, штрафу) у зв’язку з порушенням податкового законодавства, контролюючими органами нараховується пеня відповідно до ст. 129 ПКУ, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання по ППР». 

Тобто контролюючі органи лише вказують на сам факт нарахування ними пені. Процедуру такого нарахування, її документальне оформлення фіскали не пояснюють.

У категорії 138.02 ЗІР контролюючі органи повідомили таке.

Пунктом 2 гл. 1 р. ІІ Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну України від 07.04.16 р. № 422 (далі — Порядок № 422), встановлено, що у разі нарахування, зокрема, сум грошових зобов’язань і пені з податків, зборів та сум єдиного внеску, визначених органом ДФС (акт перевірки, податкове повідомлення-рішення, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій), автоматично кожному платнику відкривається інтегрована картка платника.

При складанні актів перевірок в у них суми пені не нараховуються і не зазначаються.

Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.12.15 р. № 1204. У разі несплати в установлений строк узгодженого грошового зобов’язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні, про нарахування пені зазначається у відповідних формах податкових повідомлень-рішень.

Після рознесення сум до ІКП автоматично проводиться розрахунок пені за правилами, визначеними гл. 7 р. ІІІ Порядку № 422.

При цьому знов-таки питання документального оформлення нарахування контролюючими органами пені податківці оминають.

Таким чином, у випадку, що розглядається, Ви можете або погодитися з нарахованою ДФС в «автоматичному режимі» сумою пені та сплатити її разом із податковим зобов’язанням та штрафними санкціями, а можете оскаржити нарахування пені в адміністративному порядку.

Поряд із цим радимо Вам із зазначеного питання звернутися до ДФС за індивідуальною податковою консультацією в порядку, визначеному ст. 52 ПКУ.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати