Неповернення фіндопомоги єдиннику: податкові та інші наслідки
16.01.2021 | 08:00
Юрособа — платник єдиного податку 3 групи надавала безвідсоткову фінансову допомогу співробітникові, який звільнився та не повернув її упродовж року. Чи повинна юрособа сплатити податки з суми неповернутих коштів, чи застосовуються штрафні санкції до юридичної особи? Також чи повинен співробітник сплачувати податки з отриманої суми фінансової допомоги? Тобто які виникають наслідки для юрособи та співробітника?

Відповідно до пп. 165.1.31 ПКУ до оподатковуваного доходу фізичної особи не включається, зокрема, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку.

Поворотна фінансова допомога — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення (пп. 14.1.257 ПКУ).

Зауважте, в обох випадках не згадується строк чи термін, на які надається допомога та має провертатися.

Але якщо поцікавимося, що ж думають податківці з цього приводу, то побачимо, що, наприклад, Головне управління ДПС у Донецькій області (див. повний текст за посиланням https://dn.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/399117.html) уже дивним чином зазначає, що основна сума поворотної фінансової допомоги, яка отримується фізичною особою на підставі укладеного договору позики, протягом його строку дії, тобто часу, упродовж якого боржник повинен виконати обов’язок щодо повернення отриманої допомоги, не є об’єктом оподаткування ПДФО.

Водночас зазначається, що позовна давність — це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність установлюється тривалістю у три роки (ст. 257 ЦКУ).

Але висновок уже такий: якщо боржником не виконується зобов’язання у строк, визначений договором, тобто не повертається поворотна фінансова допомога, то сума заборгованості включається до оподатковуваного доходу платника податку в разі її анулювання (прощення) кредитором до закінчення строку позовної давності на підставі пп. «д» пп. 164.2.17 або пп. 164.2.7 ПКУ в разі спливу строку позовної давності.

Відносини за договором надання поворотної фінансової допомоги є цивільно-правовими і не припиняються в момент звільнення працівника. Працівник як був зобов’язаний повернути позику в обумовлений термін, так і надалі має це зробити.

У договорі про надання допомоги може бути прописано, що в разі звільнення він повинен повернути її в день звільнення (або в інший термін, відмінний від попереднього). Але це лише умова договору, що змінює термін повернення допомоги, але не змінює її суті.

У такому разі допомога як була поворотною і не включалася до оподаткування, так і не включається, навіть якщо працівник її в день звільнення не поверне.

Працівник залишається зобов’язаним повернути допомогу доти, доки позикодавець не вичерпає всіх можливих заходів щодо її стягнення або не простить суму боргу (пп. «д» пп. 164.2.17 або пп. 164.2.7 ПКУ).

Позовна давність (зазвичай 3 роки) — це строк, протягом якого позикодавець має право звернутися до суду з вимогою про стягнення суми допомоги в судовому порядку. Якщо протягом цього часу підприємство не вживатиме заходів зі стягнення допомоги, то з його спливом (закінченням) воно вже втрачає право примусово стягнути суму боргу. Але якщо воно протягом цього часу звернеться до суду, то ще в судовому порядку ця справа може тривати роками. І навіть упродовж цього часу не виникне оподатковуваного доходу.

Таким чином, на сьогодні (на час звільнення працівника) жодних податкових наслідків ані у вас, ані у нього. Податкові наслідки виникнуть у працівника або якщо ви не вживатимете заходів зі стягнення боргу і сплине строк позовної давності, або простите йому борг на умовах, визначених пп. «д» пп. 164.2.17 чи пп. 164.2.7 ПКУ.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати