Нічний сухий закон скасовано: місцева влада не вправі забороняти продаж алкоголю вночі
Наше підприємство здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями. Однак міська рада прийняла рішення, яким заборонила реалізацію алкогольних напоїв, пива, слабоалкогольних напоїв у стаціонарних об’єктах торгівлі та тимчасових спорудах,о крім закладів ресторанного господарства, на території міста в період із 23 год 00 хв до 7 год 00 хв.
Підкажіть, будь ласка, чи має право міськрада обмежувати торгівлю алкоголем?

ВІДПОВІДЬ: Іноді чиновники непрохано намагаються зберегти здоров’я своїх виборців. Однак такі спроби не завжди доречні та законні. Наприклад, для боротьби за здоров’я пересічних громадян органи місцевого самоврядування в деяких адміністративно-територіальних одиницях обрали найпростіший шлях. А саме — масово забороняли роздрібний продаж алкоголю в нічний та ранковий час. Звісно, згоди підприємців на запровадження цього табу ніхто не запитував, а право особи на самостійний та свідомий вибір (коли та що купляти) сплюндровано.

Остаточна битва споживачів і підприємців з органами місцевого самоврядування відбулася у Верховному Суді України (див. постанову від 08.11.17 р. у справі № 21-2968а16). Констатуємо: судді найвищого суду віддали лаври переможців споживачам та підприємцям, адже місцева влада перевищила тут свої повноваження.

Це обґрунтовано тим, що загальну й виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад визначено ст.ст. 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 р. № 280/97-ВР (далі — Закон про місцеве самоврядування). Справді, згідно з пп. 9 п. «а» ст. 30 названого Закону виконавчі органи сільських, селищних, міських рад управі встановлювати зручний для населення режим роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Серед делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад знаходимо право встановлювати зручний для населення режим роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності, але це можливо за погодженням із власниками (пп. 4 п. «б» ст. 30 Закону про місцеве самоврядування).

Поза тим, законодавством уже встановлено деякі табу на продаж алкоголю. Такі випадки перелічено в ст. 15Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.95 р. № 481/95-BP.

Також заборонити продаж або обмежити продаж пива (окрім пива в пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та куріння тютюнових виробів лише на час проведення масових заходів у межах відповідної адміністративної території.

Отже, органам місцевого самоврядування не надані повноваження запроваджувати такі заходи, як заборона реалізації (обмеження роздрібної торгівлі) алкогольних напоїв, пива, слабоалкогольних напоїв у стаціонарних об’єктах торгівлі та тимчасових спорудах у певний період часу. Тому місцевій владі для пропагування здорового способу життя варто шукати інші методи.

 

 Василь ВИШИВАНИЙ, 
юрист газети «Все про бухгалтерський облік»

☕ Окрім цього, дізнатися, кому потрібна ліцензія для продажу алкоголю та тютюну через посередника, можна в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 102 за 2017 р., стор. 32.

☕ Про документування та облік у разі крадіжки алкоголю з полиць супермаркету читайте в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 80 за 2017 р., стор. 6.

☕ Торгівля продуктами, алкоголем і тютюном: із чого почати — дізнаєтеся в додатку до газети «Все про бухгалтерський облік» № 88 за 2017 р.

☕ Експорт пива в Канаду: тенденції, дистрибуція, ринок — розповімо в додатку до газети «Все про бухгалтерський облік» № 83 за 2017 р.

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати