Нюанси обліку авансових звітів
26.07.2019 | 08:22
Після повернення з відрядження, працівник, окрім залізничних квитків (2 проїзні документи в обидва боки), до авансового звіту долучив фіскальний чек, де зазначено «оформлення проїзних документів 1 місце» на суму 25 грн з ПДВ. Проте в чеку не вказано ані прізвища працівника, ані номера квитка чи пасажирського місця. Чи є такий фіскальний чек підставою для відшкодування працівнику витрат на відрядження? Якщо так, то чи не вважається це його додатковим благом? Як відобразити у ф. № 1ДФ?

Відповідно до п. 6 р. ІІ та п. 9 р. ІІІ Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну України від 13.03.98 р. № 59 (далі — Інструкція № 59), витрати на проїзд (у т.ч. перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) до місця відрядження і назад відшкодовують в розмірі вартості проїзду повітряним, залізничним, водним і автомобільним транспортом загального користування (крім таксі) з урахуванням усіх витрат, пов'язаних із придбанням проїзних квитків і користуванням постільними речами в поїздах, та страхових платежів на транспорті.

Згідно з пп. 170.9.1 ПКУ не є доходом платника податку — фізичної особи, яка перебуває у трудових відносинах зі своїм роботодавцем або є членом керівних органів підприємств, установ, організацій, сума відшкодованих їй у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат, а саме: на проїзд (у тому числі перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) як до місця відрядження і назад, так і за місцем відрядження (у тому числі на орендованому транспорті), оплату вартості проживання в готелях (мотелях), а також уключених до таких рахунків витрат на харчування чи побутові послуги (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), на найм інших жилих приміщень, оплату телефонних розмов, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в'їзд (віз), обов'язкове страхування, інші документально оформлені витрати, пов'язані з правилами в'їзду та перебування в місці відрядження, у тому числі будь-які збори і податки, що підлягають сплаті у зв'язку зі здійсненням таких витрат.

Зазначені вище витрати не є об'єктом обкладення цим податком лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість цих витрат у вигляді транспортних квитків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), у тому числі електронних квитків за наявності посадкового талона, якщо його обов'язковість передбачена правилами перевезення на відповідному виді транспорту, та розрахункових документів про їх придбання за всіма видами транспорту, у тому числі чартерних рейсів, рахунків, отриманих із готелів (мотелів) або від інших осіб, що надають послуги з розміщення та проживання фізичної особи, у тому числі бронювання місць у місцях проживання, страхових полісів тощо.

Попри те, що Інструкція № 59 не обов’язкова до застосування госпрозрахунковими підприємствами, на нашу думку, витрати на оформлення проїзних документів слід компенсувати працівнику, і такі суми не треба включати до доходу працівника.

Однак існує ризик того, що контролери під час перевірки акцентуватимуть на необхідності включення таких сум до доходу працівника. 

Якщо підприємство вирішить відшкодувати витрати працівника на оформлення квитка, а також уважати цю компенсацію додатковим благом та сплатити з неї ПДФО, то в такому разі в формі № 1ДФ їх відображають з ознакою доходу «118».

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати