Оподаткування та декларування операцій з облігаціями внутрішніх державних позик
Засновник зацікавився купівлею ОВДП як фізична особа. Він прочитав, що дохід не обкладається ПДФО. А внутрішня позика? Хто виступатиме податковим агентом за цими операціями? Чи обов’язково йому як фізособі подавати річну декларацію? Якщо піти далі, то ОВДП можна придбати і на підприємство? Як оподатковувати — за звичайною ставкою 18%? А якщо придбати ОВДП на підприємство на єдиному податку, тоді як обкладати дохід, за якою ставкою?

Щодо обкладення податком на доходи

Відповідно до пп. 164.2.9 ПКУ до загального обкладеного ПДФО доходу належить інвестиційний прибуток від здійснення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у пп. 165.1.40 і пп. 165.1.52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ).

Своєю чергою, ст. 165 ПКУ визначено виключний перелік доходів, які не входять до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

Так, відповідно до пп. 165.1.52 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається інвестиційний прибуток від операцій з державними цінними паперами, емітованими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з урахуванням курсових різниць (пп. 165.1.52 ПКУ). Тобто йдеться про цінні папери, емітовані Мінфіном України.

Згідно зі ст. 10 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.06 р. № 3480-IV облігації внутрішніх державних позик України — це державні цінні папери, що розміщуються винятково на внутрішньому фондовому ринку і підтверджують зобов’язання України щодо відшкодування пред’явникам цих облігацій їх номінальної вартості з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій.

Постановою КМУ «Про випуски облігацій внутрішніх державних позик» від 31.01.01 р. № 80 визначено, що емітентом державних облігацій виступає Мінфін України.

Таким чином, у випадку, що розглядається, інвестиційний прибуток фізособи від операцій з облігаціями внутрішніх державних позик ПДФО не обкладається.

Щодо військового збору

Відповідно до пп. 1.7 п. 161 підрозділу 10 р. XX ПКУ звільняються від обкладення військовим збором доходи, що згідно з р. IV ПКУ, зокрема, не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб, крім доходу, зазначеного у пп. 165.1.52 ПКУ.

Таким чином, отриманий фізичною особою — резидентом інвестиційний прибуток та процентний дохід від операцій з державними цінними паперами, зокрема облігаціями внутрішніх і зовнішніх державних позик, емітованих Міністерством фінансів України, є об’єктом обкладення військовим збором.

Щодо податкового агента та декларування доходів

Податковим агентом у цьому разі у частині відображення зазначених доходів у податковому розрахунку за ф. № 1ДФ виступатиме банківська установа.

А фізична особа — держатель цінних паперів (у т.ч. ОВДП) у разі отримання інвестиційного прибутку від операції з облігаціями внутрішніх державних позик має подати річну декларацію про майновий стан і доходи у встановленому порядку та самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання з військового збору (за ставкою 1,5%), зазначену в поданій нею податковій декларації (п. 179.7 ПКУ).

На цьому акцентовано в ІПК ДФСУ від 13.12.17 р. № 2965/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.

Щодо обкладення податком на прибуток

Якщо власником/держателем облігацій внутрішніх державних позик буде юрособа на загальній системі оподаткування, то прибуток від продажу облігацій та процентний дохід відображатиметься в податково-прибутковому обліку за бухобліковими правилами (відповідно до вимог П(С)БО 12 «Фінансові інвестиції»). Ставка податку на прибуток у такому разі звичайна — 18%.

Аналогічний висновок міститься в ІПК ДФСУ від 28.08.18 р. №3745/6/99-99-15-02-02-15/ІПК.

Щодо обкладення єдиним податком

Якщо власником/держателем облігацій внутрішніх державних позик буде юрособа на спрощеній системі оподаткування, то прибуток від продажу облігацій та процентний дохід у грошовій (готівковій чи безготівковій) формі обкладатиметься єдиним податком за ставкою 3% (якщо єдинник — платник ПДВ) або 5% (якщо не платник ПДВ) (п. 292.1, п. 293.3 ПКУ).

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі (п. 292.6 ПКУ).

Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривні за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ПКУ).

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати